VIDEO: Kouř z požáru amazonského pralesa zahalil slunce nad městem Sao Paulo

Kouř z požáru amazonského pralesa zahalil slunce nad městem Sao Paulo

Kouř z požáru amazonského pralesa zahalil slunce nad městem Sao Paulo ZDROJ: AP

Bylo pravé poledne a přesto v pondělí šedý kouř zahalil brazilské město Sao Paulo téměř do tmy. Brazílie rekordním tempem vypaluje amazonský prales. Dokazují to data získaná z vesmíru. Jak ukazují satelitní snímky, letos lesy oproti loňskému roku ubývají skoro dvakrát rychleji!

Kouř z lesních požárů v amazonském lese spolu s chladným počasím v pondělí přeměnil ve městě Sao Paulo den na noc. Světová meteorologická organizace na Twitteru uvedla, že podle satelitních snímků produkovaných Copernicusem E.U. (Program pozorování Země Evropské unie) se kouř z ohňů v Amazonii dostal až na pobřeží Atlantiku i do tři tisíce kilometrů vzdáleného města Sao Paulo.

Brazilský národní institut pro výzkum vesmíru, což je federální agentura monitorující odlesňování a požáry, uvedl, že země letos zaznamenala rekordní počet požárů. V úterý to bylo 74 155, což je 84% nárůst ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Některé nevládní organizace, environmentalisté a akademici obviňují brazilské politiky z prudkého nárůstu odlesňování Amazonky, jak ukazují nejnovější údaje z institutu kosmického výzkumu.

Podle agentury AP, která zveřejnila záběry, ochranáři přírody viní z mizení lesa prezidenta Jaira Bolsonara, který podle nich podporuje těžaře a farmáře, aby les vypalovali. Pravicový Bolsonaro nastoupil do funkce na počátku roku a staví se proti jakékoli ochraně přírody, obviňuje ochranáře přírody z démonizování jeho osoby a data Národního institutu pro vesmírný výzkum označil za lživá.

Vláda také čelí mezinárodnímu tlaku na ochranu obrovského deštného pralesa před nezákonnou těžbou dřeva. Amazonie je často označována jako plíce naší planety, protože je hlavním absorbérem oxidu uhličitého z atmosféry.

Tagy: