VIDEO: Loď Sea-Watch 3 s migranty dorazila i přes zákaz na italský ostrov Lampedusa

Loď Sea-Watch 3 s migranty přistála na italském ostrově

Loď Sea-Watch 3 s migranty přistála i přes zákaz na italském ostrově Lampedusa

40 migrantů zachráněných humanitární lodí Sea-Watch 3 u libyjského pobřeží po 16 dnech patové situace bezpečně zakotvilo na pevnině. V sobotu vystoupili z lodi na ostrově Lampedusa, který je blíže k severoafrickému pobřeží než italské pevnině.

Lodi bylo zakázáno vplout do italského přístavu, a to podle imigračního dekretu italského ministra vnitra Mattea Salviniho. Kapitánka německé lodi Carola Rackete se však rozhodla zákaz ignorovat.

Na twitterovém účtu se po půlnoci objevilo její krátké video, ve kterém prohlašuje, že o vplutí do přístavu rozhodla proto, že italské úřady nedokázaly situaci kolem migrantů nijak uspokojivě vyřešit. Zmínila, že situace na palubě byla hrozná a že byla nucena prolomit blokádu, aby ochránila život migrantů. Po doplutí lodi do přístavu byla Rackete zatčena italskou policií. A čeká jí policejní vyšetřování.

Na záběrech agentury AP je vidět, jak migranti vystoupují z lodi za dohledu policie. Po chvíli odpočinku nastupují do připravených automobilů a později pak jsou převezeni do záchytného centra.

V pátek Itálie uvedla, že od pěti zemí EU přijala zprávu o přijetí některých ze 40 přistěhovalců. Italský ministr zahraničí na twitteru poděkoval vládám Finska, Francie, Německa, Lucemburska a Portugalska.

Tagy: