VIDEO: Město Holešov získalo světově unikátní knihu

Město Holešov získalo světově unikátní knihu

Nejstarší výtisk knihy komentářů židovského práva na světě doputoval v těchto dnech z New Yorku do Holešova. Před téměř 400 lety ji napsal židovský rabín Šach. O získání původního výtisku se zasloužil Vratislav Brázdil, správce Šachovy synagogy v Holešově.

Výtisk je jedno z nejdůležitějších a stěžejních Šachových děl. Je to vůbec poprvé, kdy se správcům synagogy podařilo získat první původní vydání. Kniha židovského práva je zjednodušeně řečeno encyklopedie. Lidé v ní najdou vše, co potřebují k životu.

Z nových výtisků se Židé dodnes učí například trestní i občanské právo. Běžný návštěvník si v ní ale s největší pravděpodobností nepočte, je psaná v hebrejštině. Podle Vratislava Brázdila překlad knihy neexistuje, protože by se tím znehodnotila.

Rabín Šach patří mezi nejvýznamnější židovské učence. Poslední roky svého života strávil právě v Holešově, kde je také pochován. Město Holešov se díky němu stalo poutním místem, kam ročně zamíří stovky Židů. To, že bude vzácná kniha vystavena právě v tomto městě, je pro ně velmi významné.