VIDEO: Nejsem hrdina, říká s pocitem viny ruský kapitán. Proč?

Nejsem hrdina, říká s pocitem viny ruský kapitán ZDROJ: AP

Letadlové motory jsou navrženy tak, aby ustály občasné střety s ptáky, ale střet s hejnem může mít za následek vážné problémy. Nasátí opeřenců při vzletu působí jako rozbuška. Může dojít k poškození lopatek kompresoru. Jedna poničená lopatka pak poškodí další. Toho si byl dobře vědom i kapitán ruského Airbusu Damir Jusupov. Dokázal přistát, zachránit lidi a nezničit blízké město. Přesto cítí vinu!

Ruský pilot, 41letý Damir Jusupov, kterému se po střetu s hejnem racků krátce po vzletu podařilo přistát v kukuřičném poli natolik hladce, že pouze jeden z 233 lidí na palubě byl zraněn dost vážně a musel být hospitalizován, se vůbec necítí být hrdinou. "Cítím se trochu provinile, že jsem nedokázal dostat cestující do jejich konečného cíle v Simferopolu," řekl během tiskové konference v Jekatěrinburgu den po nehodě.

Sto padesát čtyři z 221 cestujících nefunkčního letadla odmítlo letět náhradním letadlem do Simferopolu na Krymu a dostane tak náhradu za letenky a kompenzaci 100 000 rublů (přibližně 1 500 USD). Další cestující se rozhodli pokračovat v letu a ve čtvrtek úspěšně přistáli v Simferopolu, kde se setkali s příbuznými a novináři.

Zdravotnické úřady uvedly, že 23 osob včetně pěti dětí, bylo převezeno do nemocnice, ale všechny kromě jedné byly propuštěny po prohlídkách a drobném ošetření. "Chtěl bych všem popřát brzké uzdravení a ať se nebojí létání," vzkázal kapitán Damir Jusupov prostřednictvím médií.

Rychlá reakce kapitána, 41letého Damira Jusupova, přinesla srovnání se „zázrakem na Hudsonu“ z roku 2009, kdy kapitán Chesley Sullenberger bezpečně posadil své letadlo v řece Hudson River v New Yorku poté, co srážka letounu s hejnem ptáků vyřadila z provozu motory.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov potvrdil, že posádka získá státní ocenění.

Tagy: