VIDEO: Nový projekt ušetří záchranářům peníze

Speciální nanotechnologický nátěr

Nový projekt se dnes spustil na plzeňské záchrance. Ta se rozhodla ušetřit za čištění interiérů i exteriérů svých aut. Jsou totiž dny, kdy se jedno výjezdové auto musí umýt i několikrát. A to hlavně v případě, kdy záchranáři převážejí pacienta, který tak úplně nedbá na hygienické zásady. A protože pořádné vyčištění a dezinfekce stojí hodně úsilí, vody a saponátů, rozhodli se, že na svá auta nechají nanést speciální nanotechnologický nátěr.

Auta, která ho na sobě budou mít, tak bude stačit zvenku omýt pouze vodou z hadice a všechny nečistoty by měly zmizet. Právě tento nátěr už krajský úřad testoval v několika sociálních zařízeních. Kromě toho, že se o ošetřený povrch lépe pečuje, tak nátěr působí také jako dezinfekce. Připravit dvě auta pro nátěr zabralo zhruba hodinu a další hodinu pak trvalo každé auto ošetřit. Nanotechnologický nátěr se totiž musí nanášet ručně a ve velmi tenké vrstvě. Na celé auto se spotřebuje maximálně 50 mililitrů nanotechnologické pasty.

Záchranáři teď budou dokumentovat, jak auta s nátěrem vypadají na rozdíl od těch ostatních a kolik ušetří na jejich čištění. Pokud se nátěr osvědčí, přidají se další záchranářské vozy. Těch bez nátěru je totiž ještě 38.

Tagy: