VIDEO: Petice za ústavní právo na zbraň dorazila do Senátu. Má přes sto tisíc podpisů

Senátní výbor petici projedná

Rozhovor s organizátorem petice Pavlem Černým

Petici, která kritizuje evropskou směrnici omezující vlastnictví zbraní, dnes přijal Senát. K signatářům se připojili předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) i senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). Podle organizátorů má petice, kterou se bude zabývat senátní petiční výbor, přes 100 tisíc podpisů.

Petice se zrodila na základě směrnice Evropského parlamentu, která vznikla předloni na jaře. ‚‚Nasbírali jsme za rok přes sto tisíc podpisů. Mezi nimi - a to je takové unikátní - podpis pana prezidenta, první dámy, pana Babiše a předsedy Sněmovny,‘‘ nechal se slyšet organizátor petice Pavel Černý.

Směrnice přináší řadu omezení. Legální držitelé zbraní by například nemohli používat zbraně automatické. Jejím primárním cílem bylo zabránit ve vyzbrojování teroristům, podle mnohých však omezuje především legální držitele a trh s legálně drženými zbraněmi.

‚‚Ten problém je, že si řada lidí myslí, že dosáhnou lepšího stavu restrikcí. Ať je to alkohol, ať je to u vodáků nebo u držení zbraní. A to mi vadí,‘‘ vyjádřil se Kubera k tomu, proč se brání argumentaci teroristickými útoky. Většina z nich podle něj není páchána legálně drženými zbraněmi.

V Česku normu část veřejnosti neuvítala - změny by ovlivnily kolem 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů. Tehdejší vláda Bohuslava Sobotky tedy podala proti směrnici žalobu k Soudnímu dvoru EU.

Signatáři momentálně požadují, aby zákonodárci ‚‚znovu projednali a podpořili a schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR, zakotvující do ústavního pořádku právo na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a vnitřní i vnější bezpečnosti našeho státu‘‘.

Tagy: