VIDEO: Policejní kamera usvědčila hlídku z násilí na motocyklistovi

Policista srazil motorkáře k zemi

Policista srazil bezdůvodně k zemi mladého motorkáře ZDROJ: AP

Policista ve státě Iowa vytáhl svou zbraň na motocyklistu a srazil ho bez zjevného důvodu na zem. Policie záznam kamery z incidentu v roce 2017 zveřejnila pod tlakem médií, píše agentura AP. Sám nadřízený šerif prohlásil, že chování důstojníka představuje nepřiměřenou sílu a pochybení.

Bezpečnostní kamera v policejním autě zachytila nepřiměřený záśah sloužícího důstojníka. Robert Smith se ve služebním autě rozjel za motocyklistou Brycem Yakishem za překročení rychlosti 25. září 2017.

Co se zdá být rutinním zastavením, eskaluje v okamžiku, kdy Smith běží z auta s vytaženou zbraní a úderem do přilby srazí mladíka přes motorku k zemi. Yakish si pak opakovaně stěžuje na bolest krku, jak je slyšet i na záznamu.

Zveřejnění videa následovalo po velkém tlaku sdělovacích prostředků i šerifa Warrena Wethingtona, který argumentoval, že je to v zájmu veřejnosti. Sám byl po zhlédnutí záběrů zděšen. Wethington také poznamenal, že Smith neaktivoval svá nouzová světla a sirénu, zatímco zrychlil, aby dohnal motorkáře, který ho krátce předtím předjel. Policista pronásledoval muže na rampu poblíž West Liberty a až pak rozsvítil světla a sirénu. Mladík jakmile uslyšel houkající policisty, rychle zastavil na parkovišti čerpací stanice, sestoupil z motorky a zvedl ruce. „Neexistoval žádný důvod, proč měl na toho kluka vytahovat pistoli, přijít k němu a udeřit ho do přilby,“ řekl šerif Wethington. „Ten mladík spolupracoval".

Šerif potvrdil, že každý z jeho zástupců bude za takové chování vyhozen. Smith opustil policii poté, co vyšetřování skončilo v roce 2018, po téměř třicetileté kariéře.

Tagy: