VIDEO: Policie nasadila v Hongkongu proti demonstrantům slzný plyn

Policie nasadila v Hongkongu proti demonstrantům slzný plyn

Policie nasadila v Hongkongu proti demonstrantům slzný plyn ZDROJ: AP

Protestující v Hongkongu se vydali na zakázaný pochod do centra. Tisíce účastníků se zúčastní dalšího protestu proti brutalitě při minulých demonstracích. Nedělní akce začala ve veřejném parku. Policie povolila tamní shromáždění, ale nikoliv přemístění do jiných částí města.

Část demonstrantů dorazila i k čínskému zastupitelskému úřadu. Ten střežily desítky policistů. Budova byla obestavěna plastovými bloky naplněnými vodou, jak je vidět na záběrech agentury AP. Policisté tam ukázali lidem varovný černý plakát s nápisem, že použijí slzný plyn. Televizní kamery pak zachytily pořádkové síly střílet salvy plynu do lidí. Agenturní zprávy zatím nemají informace o počtu zraněných. Podle svědků ale jsou na místě i sanitní vozy.

Protestující použili barikády, které postavili k ochraně, své tváře kryli maskami, aby chránili svoji totožnost a vyhnuli se případným perzekucím. Měly zabránit i policii v pohybu. V Hongkongu letos v létě proběhlo několik prodemokratických a protivládních shromáždění a pochodů. Mnohé skončily střety mezi policií a protestujícími, kteří házejí vajíčka a stříkají slogany na vládní budovy. Právě budova čínského zastupitelství byla při protestu minulý týden poškozena a policie kolem zpřísnila bezpečnostní opatření.

Tagy: