VIDEO: V Česku opět ožívá automobilový průmysl. Chybí ale zahraniční zaměstnanci

V Česku opět ožívá automobilový průmysl

V Česku opět ožívá automobilový průmysl

Škodovka v Mladé Boleslavi znovu otevřela brány své továrny. Po měsíci a půl se vrátili zaměstnanci. Je to dobrá zpráva nejen pro ně, ale i pro další tisíce zaměstnanců firem, které dodávají automobilce potřebné komponenty.

Je tu ale současně řada firem v automobilovém průmyslu, které stále stojí nebo se rozjely v jen velmi pozvolném režimu. Dodávají totiž díly do závodů prakticky všech významných světových automobilek včetně zámoří. Velká část automobilek přitom zůstává stále zavřená.

Dopadá to například na liberecké Denso, které vyrábí klimatizace do aut. Vzhledem k tomu, že většina zákazníků jako je Volkswagen, BMW, Ford nebo Toyota stále nevyrábí. Po nucené odstávce se dnes i v Liberci zaměstnanci vrátili do práce, ale jen zhruba dvacet procent z nich. Další stále zůstávají doma jen s částí platu.

Paradoxně by ale Denso nebylo schopné výrobu rozjet znovu naplno, ani kdyby zákazníci chtěli. Chybějí totiž zaměstnanci z Polska. Ze tří tisíc lidí v Densu tvoří zhruba třetinu a jsou mezi nimi lidé klíčoví pro provoz některých linek včetně seřizovačů nebo technologů. Přes hranice k nám bez negativního testu na koronavirus nesmějí, nechat si ho v Polsku udělat na vlastní žádost je ale prý prakticky nemožné.

Poláci chybějí i Škodovce v závodě v Kvasinách, tam pracuje 2 500 pendlerů. I proto tam fabrika může fungovat maximálně na 50 procent.

Libor Tampier

Tagy: