VIDEO: V Kostarice zadrželi rekordní pětitunovou zásilku kokainu. Jaká je její hodnota a kam mířila?

Zadržená drogová zásilka v Kostarice (Zdroj: AP)

Policie ve středoamerické Kostarice zadržela pětitunovou dodávku kokainu směřující do nizozemského přístavu Rotterdam. Podle úřadů šlo o největší zabavený náklad drog v historii země, informovala zahraniční média.

Úřady o víkendu našly náklad kokainu v karibském přístavu Limon v Kostarice. Obří pětitunová zásilka byla uložena v přepravním kontejneru s dekorativními okrasnými rostlinami mířícími do nizozemského Rotterdamu.

Hodnota zásilky přes tři miliardy korun

Protidrogová jednotka objevila zásilku ve 202 menších pytlících a podle jejího vyjádření byla návyková látka produkována v Jižní Americe. Kde přesně, kostarické úřady nespecifikovaly, informovala agentura Reuters.

Tamní ministr bezpečnosti Michael Soto v sobotu večer uvedl, že drogový náklad by měl podle odhadů v Nizozemsku přibližnou hodnotu 126 milionů eur, což v přepočtu činí přes tři miliardy korun. Množství kokainu podle serveru The New York Times dosahovalo 5048 kilogramů.

Loni kostarické úřady zadržely 45,7 tun kokainu

„Je to historické zadržení,“ informoval ministr v prohlášení. „Je to rána pro regionální zločinecké struktury.“ Úřady rovněž sdělily, že policie zadržela muže, který zásilku do přístavu Limon přivezl ze severu země. Jde o šestačtyřicetiletého Kostaričana.

Kostarické úřady v minulém roce informovaly o zabavení v úhrnu 45,7 tun kokainu, nicméně jednotlivé případy nepřesahovaly dvoutunový objem.

Tagy: