VIDEO: Velikonoční bouře pustošily jih USA: Nejméně 18 mrtvých, statisíce lidí bez elektřiny

Velikonoční bouře pustošily jih USA (ZDROJ: CNN)

Tornáda, sesuvy půdy, záplavy a tisíce poškozených domů – to vše sebou přinesly silné bouře, které o Velikonocích zasáhly jih USA. Nejvíce zasaženým státem je Mississippi.

Nejméně 18 lidí přišlo o život při velikonočních siných bouřích na jihu USA. Sedm mrtvých si živel vyžádal ve státě Mississippi. Dalších pět lidí přišlo o život v Georgii. Dva lidé zemřeli po pádu stromu na jejich domy.

Úřady informovaly obyvatele, že vyhledání bezpečného úkrytu před bouřemi má přednost před sociálním distancováním kvůli zamezení šíření koronaviru. Pokud budou umístěni v evakuačním centru, mají nosit přes ústa roušku nebo šál.

V Tennessee záchranáři a hasiči evidují za noc přes 300 nouzových volání. Mnoho lidí v zasažených oblastech strávilo noc v úkrytu ve sklepech, na toaletách nebo ve vanách. Sirény navíc neustále varovaly před možným příchodem tornád. Ta se nakonec prohnala státy Mississippi, Louisianou a Texasem. Ve městě Monroe a jeho okolí poničila bouře podle starosty Jamieho Maya dvě až tři stovky domů.

Guvernér státu Mississippi Tate Reeves vyzval obyvatele, aby se měli kvůli nepříznivému počasí na pozoru. Varoval před silným větrem i tornády. Guvernérka Alabamy Kay Iveyová vyhlásila už před příchodem bouře nouzový stav.

ČTK/sou

Tagy: