VIDEO: Z obecních rozhlasů zněl tlukot lidských srdcí

Z OBECNÍCH ROZHLASŮ ZNĚL TLUKOT LIDSKÝCH SRDCÍ

Starostové patnácti obcí na Valašsku v neděli hodinu po poledni pustili do obecních rozhlasů netradiční hlášení. Obcemi se rozezněl tlukot lidských srdcí. Jde o neobvyklý pietní akt, kterým si lidé připomněli události z konce druhé světové války.

„Před 75 lety přišlo na Ploštinu trestné komando z Vizovic, kde sídlilo gestapo a zcela nečekaně posbírali část obyvatel. Mučili je, protože měli podezření, že spolupracují s partyzány, a nakonec je upálili v domech a postříleli,“ připomněl krvavé události starosta Drnovic Tomáš Zicha. Jen na Ploštině tehdy zemřelo 24 lidí.

Autory neobvyklé piety jsou absolventi zlínské Univerzity Tomáše Bati. Tlukot lidských srdcí získali od dvou pamětníků z Valašska a vytvořili tříminutovou nahrávku.

„Minulý rok se projektu zúčastnilo celkem 12 obcí, které pustily tlukot srdce ve svých obecních rozhlasech. Letos se projekt rozrůstá, oslovují nás ostatní starostové, kteří svým připojením chtějí vyjádřit podporu a vzdát úctu padlým na konci druhé světové války,“ uvedla Bernadett Királyová, umělkyně a jedna z autorů projektu.

Martina Julinová

Tagy: