Zázraky přírody: V okolí řeky Mekong vědci objevili přes 100 nových druhů živočichů

V ekologicky rozmanité oblasti řeky Mekong, která pramení na Tibetské plošině a ústí do Jihočínského moře, bylo jen v roce 2016 objeveno 115 nových druhů živočichů. Informaci zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Mezi stovku mově objevených druhů patří například barevná žába Odorrana Mutschmanni, která byla nalezena v lese v severovýchodním Vietnamu. Dalším „nováčkem“ je krtek, nazývaný Euroscaptor orlovi. Podle výzkumníků to bylo důmyslné podzemní obydlí, které hmyzožravce tak dobře chránilo před objevením.

Na nezvyklého netopýra zvaného Rhinolophus monticolus zase narazil jeden z výzkumníků na vesnickém trhu v severovýchodním Thajsku. A rovněž na trhu pak byla k dostání také želva Malayemys isan, která se vyznačuje požíráním hlemýžďů.

Vietnamský krokodýlí ještěr je šupinatý plaz, který pochází ze severních Vietnamských lesů. Trvalo několik let, než byl potvrzen jako samostatný poddruh plazů. Ryba Schistura kampucheensis zase patří mezi druhy, které byly objeveny v Kambodži.

Oblast Mekongu, ketrá není na výskyt nových druhů žádným nováčkem, protéká Čínou, Thajskem, Barmou, Kambodžou, Laosem a Vietnamem. Právě v těchto oblastech naleznou vědci každý rok desítky nových druhů. Mezi ty objevené v roce 2016 se řadí 11 zástupců obojživelníků a plazů, 88 rostlin, tři savci a dvě ryby.

WWF uvádí, že za posledních 20 let bylo v oblasti Mekongu objeveno více než 2500 nových druhů, co jsou zhruba dva objevy týdně. WWF neustále upozorňuje nad vymíráním různých druhů živočichů, ale také zdůrazňuje, že nově nalezené druhy, jsou pro svět velkou nadějí.

Tagy: