Zraněných fotbalistů přibývá. Dlouhá pauza nehraje roli, říká doktor Krejčí

Tolik očekávaný návrat fotbalistů na trávníky má své stinné stránky. Například v německé nejvyšší soutěži, která se znovu rozběhla 16. května, se během prvních šesti utkání zranilo osm fotbalistů, což je výrazný nárůst oproti normálu.

Mnoho hráčů, jako například švédský útočník Zlatan Ibrahimovič nebo portugalský talent Joao Felix, se zranilo i během tréninků. Více než dvouměsíční hrací pauza ale nemá, podle doktora české fotbalové reprezentace Petra Krejčího na počet zraněných velký vliv.

„Bezesporu je po takové pauze větší riziko hlavně svalových zranění. Riziko zranění ve fotbale je ale normální, takže bych to nepřipisoval jenom tomu, že byla koronavirová pauza,“ řekl CNN Prima NEWS reprezentační doktor Krejčí. Ve většině zemí se budou nejvyšší fotbalové soutěže dohrávat v nahuštěném programu, takže místo jednoho víkendového zápasu za týden odehrají fotbalisté ještě vložené kolo v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek.

Hráči by měli být zvyklí hrát častěji

Na základě zhuštěného programu zápasů přišla britská televize BBC s výzkumem, že riziko zranění hráčů je v tomto případě mnohem větší než v normálním režimu. Konkrétní čísla hovoří o tom, že v případě odehrání plánovaných osmi utkání měsíčně roste šance na úraz o 25 procent.

S tím ale nesouhlasí Krejčí: „Tohle mi přijde vyloženě tendenční a někdo se snaží, aby se toho nemuselo tolik hrát. Já nevím, proč by se fotbalisté, kteří jsou zvyklí pravidelně hrát, měli takovému cyklu vyhýbat. Když systém vyžaduje, aby se hrálo středa–neděle, no tak se prostě musí hrát středa–neděle a každý se musí přizpůsobit.“

I když se česká fotbalová liga naplno rozbíhá až v úterý večer, někteří hráči se zranili už během přípravných zápasů. Například nigerijský útočník Slavie Peter Olayinka si na začátku května zlomil lýtkovou kost. Pražské Spartě zase budou chybět stoper David Lischka, který si během přípravného zápasu natrhl tříslo, a záložník Martin Graiciar. Ten si při tréninkovém utkání proti Jihlavě zlomil klíční kost.

Tagy:
zranění úraz výzkum fotbalová liga SK Slavia Praha Peter Olayinka AC Sparta Praha Bundesliga Petr Krejčí Zlatan Ibrahimovič fotbal sportovní soutěž Zlatan Ibrahimović FC Vysočina Jihlava Martin Graiciar David Lischka