Zvířecí hrdinové: Je tomu 65 let, co byla Lajka vyslána do vesmíru

Píše se 3. listopad 1957, zrovna probíhá nevyhlášené kosmické válka Sovětského svazu se Spojenými státy, a na palubě družice Sputnik 2 je dvouletá toulavá fenka Lajka. První živý tvor, který se dostane na oběžnou dráhu Země. Průkopnický počin ale pro psíka skončil nešťastně, během letu uhynul.

Měla smůlu, byla hezká

Spolu s Lajkou se k historickému letu připravovaly ještě dvě další fenky – Albina a Mucha. Historky o tom, proč byla vybrána právě Lajka, se různí: podle některých na ni padl los, protože byla hezká. „Lajka byla mírná a okouzlující,“ napsal Vladimir Jazdovskij ve své knize zachycující historii sovětské vesmírné medicíny. Vzpomíná v ní, že ještě předtím, než zamířil k odpalovací rampě, vzal psíka domů, aby si pohrál s jeho dětmi.

„Chtěl jsem pro ni udělat něco hezkého, zbývalo jí tak málo života,“ říká Jazdovskij. Již předem se totiž vědělo, že Lajka zahyne. V té době totiž ještě nebyl technicky vyřešen návrat z oběžné dráhy, a proto měla být Lajka po pěti dnech výzkumu cíleně usmrcena (naprogramovanou injekcí). Až po rozpadu SSSR se objevily informace, že fenka asi zahynula už několik hodin po startu na následky přehřátí organismu a stresu. Sputnik s jejím mrtvým tělem pak obíhal Zemi ještě pět měsíců, do dubna 1958, kdy byl naveden do atmosféry, kde shořel.

Na start čekala tři dny

Asi čtyři metry dlouhý Sputnik 2 vážil přes 500 kilogramů, samotná kabina pro Lajku byla dlouhá 80 centimetrů a její průměr činil 64 centimetrů. Počátek jeho letu provázely komplikace, kvůli technickým problémům musela Lajka čekat na start v kabině celé tři dny. Teplota byla nízká a bylo třeba ohřívat kokpit pomocí hadice. Když se dostala na oběžnou dráhu, lékaři s úlevou zjistili, že její srdeční tep, který se při startu zrychlil, i její krevní tlak jsou v normálu. Jako potravu dostala speciálně upravené kašovité krmivo.

Lajka se původně jmenovala Kudrjavka (Kudrlinka), nakonec dostala jméno po plemenu loveckých a tažných psů severního Ruska a Sibiře – huskym. Americká média Lajku pojmenovávala Muttnik, což byla složenina slova mutt (kříženec) a koncovky -nik ze slova Sputnik nebo nebo Curly (překlad slova Kudrjavka). Podobně jako všichni ostatní psi využívaní v sovětském vesmírném programu to byl toulavý „voříšek, protože lékaři věřili, že jsou s to se na drsné podmínky nejrychleji adaptovat.

Před člověkem 50 psů

Pro vesmírné lety se vybírali dvou- až šestiletí psi menšího vzrůstu, nesměli mít více než 7,5 kilogramu a měřit přes 35 centimetrů na výšku a 43 centimetrů na délku od nosu po ocas. Na palubě totiž nebylo příliš místa, během některých letů se navíc musela do rakety vměstnat dvě zvířata, aby se mohly srovnat jejich reakce. Do letu prvního člověka do vesmíru v dubnu 1961 vypustili Sověti do kosmu asi 50 psů, asi dvacítka z nich přitom zahynula.

Cigan a Dezik byli utajeni

Kromě Lajky se do dějin kosmonautiky zapsali psi Cigan a Dezik, se kterými v roce 1951 vylétla raketa do zhruba stokilometrové výše, odkud se zase snesla na padáku. Tento let byl přísně utajen a podrobnosti o něm se na veřejnost dostaly až počátkem 90. let. Oba vyvázli prakticky bez následků – Dezikovi nebylo vůbec nic, Cigan během přistávání utrpěl jen povrchové oděrky. Oba psí hrdinové se museli vyrovnat nejen se čtyřminutovým stavem beztíže, ale hlavně s pětinásobným přetížením při startu. Nic z toho pro psy, upoutané do speciálních postrojů a sledované řadou přístrojů, ale neznamenalo větší nebezpečí.

Psi Strelka a Belka, kteří odstartovali 19. srpna 1960 na oběžnou dráhu, sice nebyli prvními živými tvory na oběžné dráze, jako první se ale vrátili živí zpátky na Zem. Na palubě Sputniku 5 je doprovázeli králík, čtyřicítka myší, dva potkani, mouchy a řada rostlin. Většina pasažérů se následující den vrátila v pořádku na Zem, asi dvacet myší ale zemřelo.

Lajka jako ruská hrdinka

Na památku fenky Lajky bylo v Rusku postaveno několik pomníků, její podobiznu jste našli na obalech cigaret, poštovních známkách i pohlednicích. Objevila se i v literatuře, americko-kanadská skupina Arcade Fire o ní nahrála písničku. V roce 2017 přišel do kin český loutkový film režiséra a scenáristy Aurela Klimta nazvaný Lajka. Jeho hrdinka ovšem dopadla podstatně lépe než skutečný vesmírný pes: spolu s dalšími zvířaty s podobným osudem našla nový domov na vzdálené planetě. Film měl premiéru 2. listopadu 2017, den před šedesátým výročím vypuštění a smrti Lajky na oběžné dráze.

Před Lajkou octomilky, po ní kočky, králíci i opice

Pokud bychom měli být přesní, tak úplně prvními živými tvory ve vesmíru byly mušky octomilky vyslané Američany do výše 109 km pomocí rakety V2 (1947). Ve Spojených státech pak slavili úspěch především opičák Gordo, který byl v roce 1958 vystřelen do výšky 970 kilometrů, kabina s ním ale nebyla v Atlantickém oceánu nikdy nalezena, nebo šimpanz Ham, který se v roce 1961 stal na lodi Mercury-Redstone 2 prvním primátem, který překonal hranici vesmíru. Od konce 50. let do vesmíru letěli i králíci, myši, kočky a další zvířata. Jediná kočka, které zvládla úspěšně let do vesmíru byla Félicette. V roce 1963 ji vyslali Francouzi, dva měsíce po návratu ji však utratili, aby mohli vědci prozkoumat její mozek.

Tagy: