CNN Prima News oběžná dráha

oběžná dráha

Výpis příspěvků ke štítku „oběžná dráha“

K Zemi míří sovětská družice ze 70. let. Nikdo neví, kam půltunový kolos dopadne

Příští týden zřejmě dopadne nekontrolovaně na Zemi část sovětské vesmírné sondy Kosmos 482, která v 70. letech minulého století vyrazila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala dále z oběžné dráhy Země. V pátek to napsal deník The Guardian. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se přistávací modul vesmírného prostředku dostane do atmosféry někdy mezi 7. a 13. květnem.

Čechem založený startup ThinkOrbital vyslal nový satelit. Společně s ním cestuje i české pivo

ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, vypustil experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise bylo otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopravila na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie.

Muskova kosmická loď Starship se vrátila na Zemi. Nosná raketa nečekaně dopadla do oceánu

Aktualizováno

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska odstartovala šestý testovací let dopravního systému Starship, který tvoří stejnojmenná loď a raketa Super Heavy. Cílem je podobně jako při předchozí říjnové zkoušce ukázat plnou znovupoužitelnost obou komponentů. První část rakety ovšem po rozhodnutí řídícího střediska skončila v oceánu. Na startu byl mimo jiné přítomen i budoucí americký prezident Donald Trump. Samotná loď skončila v souladu s plánem v Indickém oceánu, informovala agentura AP.

OBRAZEM: Saturn V naživo. Americká raketa nesla lidi na Měsíc, stvořil ji nacistický génius

Kolosální vynález, díky kterému mohlo lidstvo několikrát vkročit na povrch Měsíce. Americká raketa Saturn V patří mezi legendy vesmírné techniky, byť s poněkud temnou historií – má totiž své kořeny v nacistickém Německu a její tvůrce je rovněž autorem druhoválečných raket V2. Dnes je Saturn V k vidění v texaském Houstonu v jednom z hangárů NASA, který mohla redakce CNN Prima NEWS navštívit společně s delegací prezidenta Petra Pavla.

Letokruhy vesmíru. Webbův teleskop zachytil úchvatné prachové prstence dvojhvězdy

Pět tisíc světelných let od naší domovské planety kolem sebe krouží dvě hvězdy, které vytváří rozsáhlé prachové prstence. Tyto narůžovělé kruhy, připomínající otisk prstu a vypadající téměř jako pouhý světelný odlesk, zachytil vesmírný teleskop Jamese Webba. Od dvojhvězdy se rozpínají do dálky přes deset bilionů kilometrů. Podle americké vesmírné agentury NASA prachové prstence ukazují plynoucí čas podobně jako letokruhy u stromů.