CNN Prima News oběžná dráha

oběžná dráha

Výpis příspěvků ke štítku „oběžná dráha“

První krok NASA k návratu na Měsíc. Kosmický drobeček otestuje půdu pro vesmírnou stanici

Letos v prosinci to bude už 50 let, co se naposledy lidská noha dotkla povrchu Měsíce. V budoucnu má být trávení času na přirozené družici Země daleko běžnější záležitostí. Prvním krokem k návratu na satelit je vyslání kosmické lodě Capstone do vesmíru. Z Nového Zélandu by měla odstartovat nejpozději 22. června. Už tak je mise oproti původnímu plánu opožděna.

Musk slaví další úspěch. Do moře u Floridy dosedla vesmírná loď Crew Dragon s astronauty z ISS

Ve vodách poblíž Floridy krátce po půl páté ráno přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty, kteří strávili posledních 200 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Američané Shane Kimbrough a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide byli na cestě z oběžné dráhy asi osm hodin. Na ISS se brzy vydá nová čtyřčlenná posádka, jejich raketa by při přízni počasí a techniky mohla odletět již ve čtvrtek ráno SEČ.

Jak náročný je spacewalk? Těžko se ve volném vesmíru soustředíte, říká astronaut

Astronaut Mike Fincke strávil 382 dnů ve vesmíru a provedl devět výstupů do vesmíru (tzv. spacewalků). Nyní se v Texasu připravuje na svou čtvrtou vesmírnou odyseu, jež proběhne v letošním roce. Má být součástí prvního experimentálního letu s posádkou lodí Boeing Starliner. Jak náročný je výstup do vesmíru, na co všechno musí astronauti myslet a kde trénují? O tom všem přinesl informace web CNN.

Trosky čínské rakety mají o víkendu vstoupit do atmosféry Země. Hrozí nám nebezpečí?

Pozůstatky čínské rakety Long March 5B nekontrolovaně blížící se k Zemi by měly o víkendu vstoupit do atmosféry a dopadnout neznámo kam na zemský povrch, nejpravděpodobněji do oceánských vod. Ačkoliv jde o alarmující událost, obecně vesmírný odpad představuje pro bezpečnost lidí na planetě minimální hrozbu. Jinak je to však v případě funkčních satelitů či vesmírné stanice.