reklama
CNN Prima News oběžná dráha

oběžná dráha

Výpis příspěvků ke štítku „oběžná dráha“

Musk slaví další úspěch. Do moře u Floridy dosedla vesmírná loď Crew Dragon s astronauty z ISS

9. listopadu 2021 05:27

Ve vodách poblíž Floridy krátce po půl páté ráno přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty, kteří strávili posledních 200 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Američané Shane Kimbrough a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide byli na cestě z oběžné dráhy asi osm hodin. Na ISS se brzy vydá nová čtyřčlenná posádka, jejich raketa by při přízni počasí a techniky mohla odletět již ve čtvrtek ráno SEČ.

Jak náročný je spacewalk? Těžko se ve volném vesmíru soustředíte, říká astronaut

31. května 2021 11:38

Astronaut Mike Fincke strávil 382 dnů ve vesmíru a provedl devět výstupů do vesmíru (tzv. spacewalků). Nyní se v Texasu připravuje na svou čtvrtou vesmírnou odyseu, jež proběhne v letošním roce. Má být součástí prvního experimentálního letu s posádkou lodí Boeing Starliner. Jak náročný je výstup do vesmíru, na co všechno musí astronauti myslet a kde trénují? O tom všem přinesl informace web CNN.

Miliony Američanů volí na Zemi, ona z vesmíru. Astronautka odevzdala svůj hlas

3. listopadu 2020 16:44

Americká astronautka a letová inženýrka Kathleen „Kate“ Rubinsová v říjnu odhlasovala z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v amerických prezidentských volbách. Svůj hlas odevzdala ve speciální volební místnosti, která byla na ISS umístěna. S volením z vesmíru má už zkušenosti, poprvé takto hlasovala už v roce 2016.

Superúplněk rozzářil noční oblohu

8. dubna 2020 12:34

Superúplněk nastal v noci na středu a viditelný byl po celou noc. Měsíc se na své oběžné dráze dostal do bodu nejblíže k planetě Zemi. Byl oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší a především jasnější.

reklama