CNN Prima News 11. září

11. září

Výpis příspěvků ke štítku „11. září“

Záběry, které svět nikdy nezapomene: Před 22 lety teroristé šokovali Američany

Kouř linoucí se z nejvyšších budov v New Yorku, lidé, kteří před uhořením volí skok z výšky, a pak už jen trosky. Když teroristé z al-Káidy 11. září 2001 unesli čtveřici letadel, aby s nimi při sebevražedných útocích zničili významné budovy v USA, otřásli tím celým světem. Akce ozbrojenců za sebou nechala tisíce mrtvých, nesmazatelně se vryla do paměti Američanů a dalších a hlavně rozpoutala válku s terorismem. Podívejte se na záběry, které tehdy obletěly celý svět.

Klvaňa: Teror z 11. září dopadá i na Ukrajinu. USA se představ o svrhávání režimů vzdaly

Západní země po Putinově invazi na Ukrajinu vystřízlivěly z naivních představ o možnosti přátelských vztahů s ruským režimem, domnívá se vysokoškolský pedagog Tomáš Klvaňa. Teroristické útoky z 11. září 2001 však podle něj přinesly pro politické představitele USA také negativní ponaučení – kvůli neúspěchům na Blízkém východě se nyní vyhýbají například i rétorice ohledně změny režimu v Rusku. Ta by však například byla prospěšná pro celý svět, řekl odborník v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Čech z New Yorku: Odklízel jsem trosky Dvojčat a vyšetřoval jejich zkázu. Bylo by jim padesát

Podílel se na odklízení trosek ze zničeného World Trade Center, hned po 11. září 2001 vypracoval pro záchranáře unikátní počítačový model stavby, díky kterému se pak dostal i do vyšetřovací komise přelomového teroristického útoku. Český architekt Jiří Boudník newyorská Dvojčata miloval. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví nejen o jejich bolavém konci, ale i začátku – je to přesně 50 let, co byla tato svého času nejvyšší budova světa postavena.

Osudné 11. září OBRAZEM: Pád věží trval jen vteřiny, trosky hořely celé měsíce

Lidé byli zděšeni, netušili, co se děje. Mnoho z nich si myslelo, že náraz letadla do jedné z věží Světového obchodního centra musela být jen nešťastná nehoda. Po nárazu dalšího letadla do jižní věže však už nikdo nepochyboval – Ameriku napadli teroristé. Lidé později popisovali, že si připadali, jako by se ocitli uprostřed katastrofického filmu.

Když spadla Dvojčata, brečel jsem jak malý kluk. Čtyři roky předtím jsem WTC navštívil

Na ty záběry nikdy nezapomenu. Dým valící se ze severní věže Světového obchodního centra a náraz druhého Boeingu v přímém přenosu je atentátem na Johna Fitzgeralda Kennedyho mé generace. Útok teroristů na Spojené státy jsem bral jako útok na naši zemi. Ameriku totiž miluju a pokud bych měl někdy žít jinde než v Česku, vybral bych si právě Spojené státy.

Trump naznačil, že bude kandidovat. Odchod vojáků by lépe zvládlo i pětileté dítě, řekl

Ani výročí teroristických útoků ve Spojených státech nezastavilo bývalého prezidenta Donalda Trumpa před kritikou současné administrativy. Při sobotní návštěvě newyorského 17. policejního okrsku sice ocenil práci policie a hasičů před 20 lety, vzápětí se ale pustil do tvrdé kritiky amerického prezidenta Joea Bidena. Podle Trumpa by odchod z Afghánistánu zvládlo lépe i pětileté dítě. Bývalý prezident také nepřímo potvrdil svoji prezidentskou kandidaturu za tři roky.