reklama

Pospíšil: Kočároví koně do Prahy nepatří. Skončí na jatkách, reaguje provozovatel povozů

Praha zruší od ledna roku 2023 místa, která využívají kočí pro odstavování turistických fiakrů, tedy kočárů tažených párem koní. Podle podporovatelů tohoto rozhodnutí je provoz koňských povozů ve městě problematický a zvířata prý trpí. S tímto názorem souhlasil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS i pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Naopak ostře proti byl předseda Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy Josef Kočovský. Ten se obává, že kočároví koně skončí na jatkách.

reklama

Zmíněné rozhodnutí v pondělí učinili pražští radní tím, že schválili změnu takzvaného tržního řádu, který určuje, kde a co je možné v metropoli prodávat.

„Je to paradox, kočáry se zde rušily dvakrát. V roce 1949 a nyní. Nikoho z nás nenapadlo, že se to může stát znovu. Největší kapacity v ČR z koňského světa se k tomu vyjadřovaly. My si koně hlídáme jako oko v hlavě. Mají se líp než kočí. Jsou pod veterinární kontrolou,“ kritizoval rozhodnutí Prahy Josef Kočovský.

Podle něj nikdo z vedení města rozhodnutí s provozovateli povozů pořádně nekonzultoval. To byla pro Jiřího Pospíšila jakožto pražského zastupitele nová informace. Pospíšil připomněl, že fiakristé mají čas do ledna roku 2023, aby se přizpůsobili. Kočovský si ale budoucnost se zvířaty bez výdělků z povozů neumí představit.

„Asi budou muset na jatka. Nechtěl jsem to říct takhle naplno. Jiná možnost mi ale nepřijde reálná,“ přiznal. Na to Pospíšil reagoval následovně: „Myslím, že na počátku 21. století kočární koně nepatří do ulic Prahy. Je otázka, jestli je dobře, aby ve vedru 40 stupňů Celsia tahali v centru kočár a za nimi jelo deset naštvaných řidičů. Máte na to rok, udělejte něco, aby neskončili na jatkách. Je to o diskusi.“

Hlavní město již z turistických atrakcí nabízených v centru dříve zakázalo mimo jiné vozítka Segway, takzvaná pivní kola nebo vystupování v obřích zvířecích kostýmech. Diskuse se vede také o sdílených elektrických koloběžkách, na jejichž nezodpovědné užívání si stěžují centrální městské části a místní obyvatelé.

Tagy:
zvířata kůň týrání zvířat TOP 09 koně Jiří Pospíšil jatka Praha kočár 360° fiakr povozy fiakry kočáry Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy Josef Kočovský

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama