reklama

Aby pohyb nebolel: Příběh Matýska, Rity a Rika

V předchozím článku vám terapeutka Andrea Dunová nastínila, co vše může způsobit problémy s pohybem u zvířecích mláďat. Pokud se s tím hned od mládí nic nedělá, může se v budoucnu vyvinout zdravotní komplikace, která bude pro zvíře nejen bolestivá, ale i finančně nákladná. Jak tedy pomoci zvířecím mláďatům a dorostencům, aby byli zdraví?

reklama

V předchozím článku nám terapeutka Andrea Dunová nastínila, co vše může způsobit problémy s pohybem u zvířecích mláďat. Pokud se s tím hned od mládí nic nedělá, může se v budoucnu vyvinout zdravotní komplikace, která bude pro zvíře nejen bolestivá, ale i finančně nákladná. Jak tedy pomoci zvířecím mláďatům a dorostencům, aby byli zdraví?

Nejčastější problémy u mláďat mohou vzniknout v souvislosti s těžkým porodem, prvními krůčky, zalehnutím, dospíváním mláděte, divokou hrou sourozenců, nedostatkem pohybu, ale i mnoha dalšími skutečnostmi, které jsou podrobněji popsány v našem článku.

Co mohu udělat pro zdravý vývoj pohybového aparátu mého psího mimina nebo dorostence?

Správně zvolená technika upravuje chybné napětí tkání, postavení kostí, předchází nesprávnému vývoji opěrného aparátu a nevhodným vzorcům pohybu dříve, než dojde k nevratnému poškození chrupavky, kostní tkáně, pojivových tkání a také nervové soustavy. I u velmi mladých jedinců lze pracovat s Dornovou metodou (o té se dozvíte více v naší reportáži), je však nutné respektovat vývoj kostní tkáně. V kostech mláďat jsou růstové chrupavky. Kost je v tomto období pružná, ale zároveň náchylná k poranění právě v těchto růstových zónách. Pokud je Dornova metoda prováděna terapeutem podle metodických pokynů, malý tlak a pomalé přirozené pohyby pomáhají nastolit rovnováhu a harmonické a bezbolestné fungování opěrného aparátu.

Příběh Matýska

„Matýska jsme zachránili z množírny. Byl vyřazen pro deformitu obou kolenních kloubů, nechali ho pozvolna umírat na slunci, zavřeného v přepravce bez vody a potravy. Vzkřísili jsme ho v autě a pak následovala další dlouhá cesta. Operace obou kolen a následná rehabilitace pomocí Dornovy metody (kloubní mechanika) a Osteodynamiky (fasciální techniky). Matýsek se rozběhal a odešel do nového domova k majitelce, která studovala veterinu a je absolventka kurzu Dornovy metody pro psy. Matýsek má tak zajištěnu stálou péči, kterou bude po celý život potřebovat."

Příběh Rika a Rity

„Na počátku srpna 2015 mě oslovila mladá žena s prosbou o pomoc pro její dvě štěňata německého ovčáka s PP, která se údajně narodila s vadou páteře. Veterinář chtěl pejska uspat a rozpitvat, aby zjistil příčinu. Naštěstí se majitelka obrátila s prosbou o radu na kliniku Life a MVDr. Poláka, který zhodnotil, že se pravděpodobně bude jednat o mechanickou příčinu a paní doporučil ošetření pomocí Dornovy metody.

Vyšetření zvířete předchází vyplnění dotazníku a mnoho otázek na historii psa. Jen tak se terapeut může dozvědět informace, které vedou k pochopení stavu zvířete. V tomto případě šlo o velmi těžký a protahovaný porod, maminka byla drobná fenka prvorodička a otec velký. Štěňata měla obě stočenou hlavičku a spadlé ucho na stranu, fenečka se nevyvíjela fyzicky, byla maličká a drobná.

U obou psů ve stáří 10 týdnů byla provedena Dornova metoda. Výsledek po jednom ošetření byl naprosto skvělý. Držení hlavy bylo osově správné a uši ve vzpřímeném postavení. Fenečka za 3 týdny od prvního ošetření zmohutněla a vyrostla. Terapie jsme zopakovali 3x.

Příčinou tohoto stavu byla těžká blokáda mezi týlní kostí a prvním krčním obratlem (atlantookcipitálním skloubení) a rotace všech obratlů krční páteře. U fenečky byla blokáda výraznější a týlní kost útlakem ovlivňovala správnou funkci nervové soustavy a produkci růstového hormonu."

Závěrem: při těžkých porodech působí na tělo fyzikální sily, jejichž míra únosnosti je pro organismus často překročena. Může dojít k posunům v kosterním aparátu, které lze odstranit bez dalších následků na zdraví opěrného aparátu, svalové soustavy i nervové soustavy. Nesprávné postavení kostí je však potřeba řešit zavčasu, aby se předešlo rozvoji dalších zdravotních komplikací.

Andrea Dunová
terapeutka a lektorka

Tagy:

Hlavní zprávy

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama