reklama

Aby pohyb nebolel: Příběh Matýska, Rity a Rika

Matýsek je původně z množírny a trpěl deformací kolenních kloubů

V předchozím článku vám terapeutka Andrea Dunová nastínila, co vše může způsobit problémy s pohybem u zvířecích mláďat. Pokud se s tím hned od mládí nic nedělá, může se v budoucnu vyvinout zdravotní komplikace, která bude pro zvíře nejen bolestivá, ale i finančně nákladná. Jak tedy pomoci zvířecím mláďatům a dorostencům, aby byli zdraví?

reklama

V předchozím článku nám terapeutka Andrea Dunová nastínila, co vše může způsobit problémy s pohybem u zvířecích mláďat. Pokud se s tím hned od mládí nic nedělá, může se v budoucnu vyvinout zdravotní komplikace, která bude pro zvíře nejen bolestivá, ale i finančně nákladná. Jak tedy pomoci zvířecím mláďatům a dorostencům, aby byli zdraví?

Nejčastější problémy u mláďat mohou vzniknout v souvislosti s těžkým porodem, prvními krůčky, zalehnutím, dospíváním mláděte, divokou hrou sourozenců, nedostatkem pohybu, ale i mnoha dalšími skutečnostmi, které jsou podrobněji popsány v našem článku.

Co mohu udělat pro zdravý vývoj pohybového aparátu mého psího mimina nebo dorostence?

Správně zvolená technika upravuje chybné napětí tkání, postavení kostí, předchází nesprávnému vývoji opěrného aparátu a nevhodným vzorcům pohybu dříve, než dojde k nevratnému poškození chrupavky, kostní tkáně, pojivových tkání a také nervové soustavy. I u velmi mladých jedinců lze pracovat s Dornovou metodou (o té se dozvíte více v naší reportáži), je však nutné respektovat vývoj kostní tkáně. V kostech mláďat jsou růstové chrupavky. Kost je v tomto období pružná, ale zároveň náchylná k poranění právě v těchto růstových zónách. Pokud je Dornova metoda prováděna terapeutem podle metodických pokynů, malý tlak a pomalé přirozené pohyby pomáhají nastolit rovnováhu a harmonické a bezbolestné fungování opěrného aparátu.

Matýsek má díky operace a Dornovy metody život jaký si zaslouží každé štěně
Matýsek má díky operace a Dornovy metody život jaký si zaslouží každé štěně

Příběh Matýska

„Matýska jsme zachránili z množírny. Byl vyřazen pro deformitu obou kolenních kloubů, nechali ho pozvolna umírat na slunci, zavřeného v přepravce bez vody a potravy. Vzkřísili jsme ho v autě a pak následovala další dlouhá cesta. Operace obou kolen a následná rehabilitace pomocí Dornovy metody (kloubní mechanika) a Osteodynamiky (fasciální techniky). Matýsek se rozběhal a odešel do nového domova k majitelce, která studovala veterinu a je absolventka kurzu Dornovy metody pro psy. Matýsek má tak zajištěnu stálou péči, kterou bude po celý život potřebovat."

Příběh Rika a Rity

„Na počátku srpna 2015 mě oslovila mladá žena s prosbou o pomoc pro její dvě štěňata německého ovčáka s PP, která se údajně narodila s vadou páteře. Veterinář chtěl pejska uspat a rozpitvat, aby zjistil příčinu. Naštěstí se majitelka obrátila s prosbou o radu na kliniku Life a MVDr. Poláka, který zhodnotil, že se pravděpodobně bude jednat o mechanickou příčinu a paní doporučil ošetření pomocí Dornovy metody.

Fenečka RIta měla být utracena
Fenečka RIta měla být utracena

Vyšetření zvířete předchází vyplnění dotazníku a mnoho otázek na historii psa. Jen tak se terapeut může dozvědět informace, které vedou k pochopení stavu zvířete. V tomto případě šlo o velmi těžký a protahovaný porod, maminka byla drobná fenka prvorodička a otec velký. Štěňata měla obě stočenou hlavičku a spadlé ucho na stranu, fenečka se nevyvíjela fyzicky, byla maličká a drobná.

U obou psů ve stáří 10 týdnů byla provedena Dornova metoda. Výsledek po jednom ošetření byl naprosto skvělý. Držení hlavy bylo osově správné a uši ve vzpřímeném postavení. Fenečka za 3 týdny od prvního ošetření zmohutněla a vyrostla. Terapie jsme zopakovali 3x.

Příčinou tohoto stavu byla těžká blokáda mezi týlní kostí a prvním krčním obratlem (atlantookcipitálním skloubení) a rotace všech obratlů krční páteře. U fenečky byla blokáda výraznější a týlní kost útlakem ovlivňovala správnou funkci nervové soustavy a produkci růstového hormonu."

Štěňatům pomohla Dornova metoda
Štěňatům pomohla Dornova metoda

Závěrem: při těžkých porodech působí na tělo fyzikální sily, jejichž míra únosnosti je pro organismus často překročena. Může dojít k posunům v kosterním aparátu, které lze odstranit bez dalších následků na zdraví opěrného aparátu, svalové soustavy i nervové soustavy. Nesprávné postavení kostí je však potřeba řešit zavčasu, aby se předešlo rozvoji dalších zdravotních komplikací.

Andrea Dunová
terapeutka a lektorka

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Očkování proti covidu každý rok, vzkazují praktici. Protilátky nemusí vydržet
Odvolali, co zakázali. Po jednodenním zákazu mohou zaměstnanci opět chodit do jídelen
Tisíce lidí si budou muset na řidičák počkat, vláda zakázala zkoušky v autoškolách
Další články
reklama
reklama