reklama

Aby pohyb nebolel: Příběh Matýska, Rity a Rika

Matýsek je původně z množírny a trpěl deformací kolenních kloubů

V předchozím článku vám terapeutka Andrea Dunová nastínila, co vše může způsobit problémy s pohybem u zvířecích mláďat. Pokud se s tím hned od mládí nic nedělá, může se v budoucnu vyvinout zdravotní komplikace, která bude pro zvíře nejen bolestivá, ale i finančně nákladná. Jak tedy pomoci zvířecím mláďatům a dorostencům, aby byli zdraví?

reklama

V předchozím článku nám terapeutka Andrea Dunová nastínila, co vše může způsobit problémy s pohybem u zvířecích mláďat. Pokud se s tím hned od mládí nic nedělá, může se v budoucnu vyvinout zdravotní komplikace, která bude pro zvíře nejen bolestivá, ale i finančně nákladná. Jak tedy pomoci zvířecím mláďatům a dorostencům, aby byli zdraví?

Nejčastější problémy u mláďat mohou vzniknout v souvislosti s těžkým porodem, prvními krůčky, zalehnutím, dospíváním mláděte, divokou hrou sourozenců, nedostatkem pohybu, ale i mnoha dalšími skutečnostmi, které jsou podrobněji popsány v našem článku.

Co mohu udělat pro zdravý vývoj pohybového aparátu mého psího mimina nebo dorostence?

Správně zvolená technika upravuje chybné napětí tkání, postavení kostí, předchází nesprávnému vývoji opěrného aparátu a nevhodným vzorcům pohybu dříve, než dojde k nevratnému poškození chrupavky, kostní tkáně, pojivových tkání a také nervové soustavy. I u velmi mladých jedinců lze pracovat s Dornovou metodou (o té se dozvíte více v naší reportáži), je však nutné respektovat vývoj kostní tkáně. V kostech mláďat jsou růstové chrupavky. Kost je v tomto období pružná, ale zároveň náchylná k poranění právě v těchto růstových zónách. Pokud je Dornova metoda prováděna terapeutem podle metodických pokynů, malý tlak a pomalé přirozené pohyby pomáhají nastolit rovnováhu a harmonické a bezbolestné fungování opěrného aparátu.

Matýsek má díky operace a Dornovy metody život jaký si zaslouží každé štěně
Matýsek má díky operace a Dornovy metody život jaký si zaslouží každé štěně

Příběh Matýska

„Matýska jsme zachránili z množírny. Byl vyřazen pro deformitu obou kolenních kloubů, nechali ho pozvolna umírat na slunci, zavřeného v přepravce bez vody a potravy. Vzkřísili jsme ho v autě a pak následovala další dlouhá cesta. Operace obou kolen a následná rehabilitace pomocí Dornovy metody (kloubní mechanika) a Osteodynamiky (fasciální techniky). Matýsek se rozběhal a odešel do nového domova k majitelce, která studovala veterinu a je absolventka kurzu Dornovy metody pro psy. Matýsek má tak zajištěnu stálou péči, kterou bude po celý život potřebovat."

Příběh Rika a Rity

„Na počátku srpna 2015 mě oslovila mladá žena s prosbou o pomoc pro její dvě štěňata německého ovčáka s PP, která se údajně narodila s vadou páteře. Veterinář chtěl pejska uspat a rozpitvat, aby zjistil příčinu. Naštěstí se majitelka obrátila s prosbou o radu na kliniku Life a MVDr. Poláka, který zhodnotil, že se pravděpodobně bude jednat o mechanickou příčinu a paní doporučil ošetření pomocí Dornovy metody.

Fenečka RIta měla být utracena
Fenečka RIta měla být utracena

Vyšetření zvířete předchází vyplnění dotazníku a mnoho otázek na historii psa. Jen tak se terapeut může dozvědět informace, které vedou k pochopení stavu zvířete. V tomto případě šlo o velmi těžký a protahovaný porod, maminka byla drobná fenka prvorodička a otec velký. Štěňata měla obě stočenou hlavičku a spadlé ucho na stranu, fenečka se nevyvíjela fyzicky, byla maličká a drobná.

U obou psů ve stáří 10 týdnů byla provedena Dornova metoda. Výsledek po jednom ošetření byl naprosto skvělý. Držení hlavy bylo osově správné a uši ve vzpřímeném postavení. Fenečka za 3 týdny od prvního ošetření zmohutněla a vyrostla. Terapie jsme zopakovali 3x.

Příčinou tohoto stavu byla těžká blokáda mezi týlní kostí a prvním krčním obratlem (atlantookcipitálním skloubení) a rotace všech obratlů krční páteře. U fenečky byla blokáda výraznější a týlní kost útlakem ovlivňovala správnou funkci nervové soustavy a produkci růstového hormonu."

Štěňatům pomohla Dornova metoda
Štěňatům pomohla Dornova metoda

Závěrem: při těžkých porodech působí na tělo fyzikální sily, jejichž míra únosnosti je pro organismus často překročena. Může dojít k posunům v kosterním aparátu, které lze odstranit bez dalších následků na zdraví opěrného aparátu, svalové soustavy i nervové soustavy. Nesprávné postavení kostí je však potřeba řešit zavčasu, aby se předešlo rozvoji dalších zdravotních komplikací.

Andrea Dunová
terapeutka a lektorka

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama