CNN Prima News Neziskové organizace
Neziskové organizace

Neziskové organizace

V Česku fungují desítky organizací, které se zaměřují na pomoc zvířatům a jejich ochranu. S některými spolupracujeme, některé podporujeme a některé se na nás obrací kvůli publikaci článků s aktuálními tématy, která právě řeší. 

Nejnovější příspěvky autora

Tiskové zprávy

Žaloba na Evropskou komisi za to, že nesplnila svůj slib zakázat klecové chovy

Evropská občanská iniciativa (EOI) Konec doby klecové dnes zahájila právní kroky proti Evropské komisi, která nesplnila závazek, že zakáže klecové chovy. Také se snaží poukázat na fakt, že evropské občanské iniciativy byly zavedeny s konkrétním záměrem poskytnout evropským občanům větší vliv na rozhodování EU. Nedodržením převratného závazku „zakázat klece“, Komise zmaří samotný účel tohoto nového demokratického nástroje.

Další příspěvky autora

Ministerstvo zruší, obce vyhláškou povolí: Paradoxy v odstřelu vlků

První, ale o to významnější vítězství v bitvě za ochranu ohrožených vlků, dosáhla táborská zoologická zahrada a ochranáři ze spolku Hlas zvířat. Ministerstvo životního prostředí v minulých dnech vyhovělo jejich podnětům a zrušilo hned několik rozhodnutí umožňujících odstřel těchto krásných zvířat, včetně rozhodnutí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR povolujících výjimku ze zákazu usmrcovat vlka obecného.

Evropská komise zradila důvěru občanů: Ignoruje závazek zrušení klecových chovů

Téměř čtvrtina masa v EU se vyhodí před konzumací. Zvířata tak umírají naprosto zbytečně, navíc po životě v nehumánních podmínkách, jako jsou například klecové velkochovy. Přitom právě konec klecí má u veřejnosti obrovskou podporu. Téměř 1,4 milionu obyvatel podepsalo evropskou občanskou iniciativu za ukončení klecových velkochovů; 89 % obyvatel EU (84 % v ČR) podporuje konec klecí.

Hroty a sítě jsou smrtící pasti a nejen pro holuby: Věděli jste, že to jde jinak?

Přítomnost holubů na budovách ve městech a nádražích je mezi lidmi nevítaná. Existuje množství zábran, které holubům znemožňují usednout na určitá místa, a mají je tak chránit před nežádoucím znečištěním. Některé fungují poměrně dobře, velice však záleží na jejich typu a také samotné instalaci. Některé z nich, jako například sítě, vyžadují pravidelnou kontrolu a údržbu. V opačném případě se totiž stávají nebezpečnou smrtící pastí.

Ohrožení havrani a kavky budou ještě ve větším nebezpečí, ornitologové bijí na poplach

Ornitologové z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO) upozorňují, jak devastující vliv na ptáky i přírodu v Brně by měla zamýšlená výstavba velkokapacitní lanovky propojující výstaviště v Pisárkách s univerzitním kampusem v Bohunicích. Kvůli projektu za téměř miliardu korun by mimo jiné zaniklo poslední velké zimní nocoviště tisícovek ohrožených havranů polních a kavek obecných, kteří na Brněnsku tradičně zimují už víc než 100 let. Ornitologové zásadně nesouhlasí se záměrem postavit lanovku a považují ho za bezohledný k životnímu prostředí, drahý a zbytečný. Budou apelovat na zamítnutí projektu jako celku a připravují také petici.

Víte, jak pečovat o svého čtyřnohého kamaráda, až udeří mrazy a venku napadne sníh?

Romantické vycházky a radovánky ve sněhu jsou potěšením nejen pro člověka, ale i pro jeho čtyřnohého přítele. Ten však nemá možnost se teple obléknout a dát si šálek čaje pro zahřátí. Jeho „zimní výbava“ zůstává stejná jako v jiných částech roku – jen čtyři tlapky a srst. Dohlédnout na to, aby mráz, sníh nebo chemický posyp psovi neublížil, musíte vy.