reklama

Adiktolog: Děti mívají první zkušenost s drogami už v deseti letech

Děti experimentují s drogami častěji přes léto. Souvisí to hlavně s tím, že mají více času a méně povinností. Do prvního kontaktu s návykovými látkami se obecně dostávají už v deseti letech. Základem prevence je objektivní komunikace s rodiči. Odstrašování obecně nefunguje, tvrdí adiktolog Aleš Kuda, který byl hostem pořadu Interview.

reklama

Pro první zkušenosti s drogami jsou prázdniny nebezpečnější hlavně pro teenagery, kteří už nejsou tolik pod kontrolou rodičů, mají více volnosti, mohou být déle venku a mají větší kapesné. „Nemají školu, takže ten dohled je menší. Obecně během léta ve větší intenzitě experimentují a užívají si,“ řekl v pořadu Interview Aleš Kuda, ředitel soukromé kliniky NEO centrum.

K tématu

Podle terénních pracovníků, kteří se mezi uživateli drog dlouhodobě pohybují, se mění způsob jejich užívání vzhledem k ročnímu období. „Přes léto někteří klienti daleko víc užívají injekčně, zatímco během roku ne. Není to paušálně, ale je tam viditelný nárůst,“ vysvětlil Kuda.

Podle něj ale věk uživatelů drog neklesá. „Ta čísla jsou dlouhodobě stabilní. Problémový uživatel drog je ten, který požádal o pomoc a má problém,“ řekl. V rámci ČR je podle odhadů kolem 40 tisíc uživatelů nelegálních drog, kteří by odbornou pomoc potřebovali.

Děti nejčastěji kouří marihuanu

Děti se do prvního kontaktu s návykovou látkou dostávají už ve věku desíti až dvanácti let. Podle Kudy jsou nejčastější drogou, kterou děti zkusí, cigarety a alkohol. Z těch nelegálních je pak nejsnáze dostupná marihuana.

K tématu

„Obecně by se rodiče měli s dětmi o drogách a užívání návykových látek bavit. Platí pravidlo, že pokud s tím dítětem nebudeme mluvit my, jako rodiče, tak rozhodně někdo jiný s tím dítětem mluvit bude. My pak nemáme jistotu, co mu ten člověk řekne,“ vysvětlil.

Primární prevence začíná na prvním stupni školy, kde se ale neřeší tvrdé drogy, ale spíše jak pracovat s emocemi. Na rizika konkrétních drog by podle adiktologa měly být děti upozorněny právě kolem dvanáctého roku.

„Strašení obecně nefunguje. Je důležité s těmi dětmi mluvit, aby měly objektivní informace. Když řeknou ne, tak aby věděly, proč nechtějí tu drogu zkoušet,“ objasnil Kuda. Dostupnost drog je dnes podle něj snadná. „Nemyslím si, že malé město ochrání naše děti před tím, aby drogy získaly,“ řekl Kuda.

K některým drogám, například ke kokainu, se však menší děti nedostanou, kvůli vysoké ceně. S tím mohou přijít do styku až takzvaní „mladí dospělí“ po osmnáctém roce života. „Pravidelněji se pak objevuje až po dvacítce,“ upřesnil. Nejčastějšími uživateli kokainu jsou podle adiktologa vesměs úspěšní a velmi zaneprázdnění lidé kolem pětatřiceti, čtyřiceti let, kteří se často na této droze stávají závislými.

Tagy: drogy kokain marihuana Interview alkohol děti cigarety prázdniny děti a drogy teenager dostupnost drog Aleš Kuda

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama