Uživatelé tvrdých drog mají v době pandemie koronaviru ztíženou cestu k nákupu návykových látek. Obchodování se přesunulo z ulic na internet a předávání se nyní domlouvá skrze zásilkovou službu. V Česku je stále největší poptávka po pervitinu.
Momentální nedostatek pervitinu, který se ve větší či menší míře objevuje u všech drog, má za následek zvyšování cen, a naopak snižování kvality drog. Odborníci se proto obávají vyšší míry užívání nebezpečných látek, mezi které se řadí například opioid fentanyl. „Závislí se budou snažit připravovat drogu doma a na místo pervitinu použijí dostupné léky na opiátové bázi,“ říká publicista Jiří Doležal, který varuje, že právě fentanyl může i v malém množství velmi snadno zabíjet.
To potvrzuje i vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík: „Je důležité udržet nabídku adiktologických služeb, kdy se uživatelé drog snaží odvykat pod lékařským dohledem.” Podle Mravčíka by se nemělo zapomínat ani na opiátové substituční léčby, kdy závislí dostanou lékařsky předepsanou látku s podobnými účinky a vlastnostmi jako má droga, ale výrazně nižšími riziky.
Krize odhaluje závislosti
Jiří Doležal si ale nemyslí, že by obtížný přístup k drogám přiměl závislé vyhledat odbornou léčbu. „U uživatelů drog to nebude mít vůbec žádnou souvislost,“ míní Doležal. V neziskové organizaci Magdaléna, která poskytuje zdravotní služby v oblasti prevence a léčby různých typů závislostí, nicméně mírný nárůst pacientů zaznamenali. „Pro některé uživatele drog je současná situace impulzem směrem k abstinenci,“ říká Ondřej Sklenář, ředitel Magdalény.
Nouzový stav neznamená, že nevyhledáváme trestnou činnost. Řídit auto se třemi platnými zákazy řízení a ještě v něm mít více než 1 kg pervitinu je hodně za hranou. Skvělá práce, kolegové z hl. města Prahy. #policiepha pic.twitter.com/WqQVX9IJ94
— Policie ČR (@PolicieCZ) April 7, 2020
Přístup pacientů k jejich závislosti ale podle Sklenáře neplatí obecně. „Je zásadní, aby v době nouzového stavu fungovaly ambulantní i lůžkové programy. O naši pomoc postupně roste zájem,“ doplňuje Sklenář. Na světlo vyplouvají i závislosti, které dosud nebyly u dotyčného nebo jeho okolí zpozorovány. „Závislí byli už před pandemií, ale dařilo se jim jejich problém tajit, nebo si ho neuvědomovali,“ říká Sklenář. Nejčastěji se jedná o alkoholismus nebo gamblerství.
Nové pacienty, kteří začali užívat jakékoliv drogy v době nouzového stavu, očekávají v organizaci až v následujícím roce. Ať už se bude jednat o závislé na alkoholu, tvrdých drogách, či on-line aktivitách.
Obchod se přesunul z ulic na internet
„Drogový trh se momentálně v České republice skutečně mění,“ říká koordinátorka a ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády Jarmila Vedralová. Podle ní se ale nejedná o dramatické změny. „V Praze a Brně evidujeme například úbytek heroinu, který v současnosti zmizel z pouličního českého trhu,“ říká Vedralová, což potvrzuje i Národní protidrogová centrála. Kvůli nedostatku heroinu se více zneužívají léky s obsahem opiátů. „Zejména v Praze a na území Jihomoravského a Ústeckého kraje,“ uvádí kapitánka Barbora Kudláčková, mluvčí policejní Národní protidrogové centrály.
V Česku se intenzivně pracuje na vývoji vakcíny proti koronaviru
Čeští vědci vyvíjejí vakcínu proti infekci COVID-19. CNN Prima NEWS to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Do vývoje jsou zapojeny kapacity několika vědeckých ústavů.
V době koronavirové pandemie obchod s drogami probíhá ve zvýšené míře přes internet, přičemž stoupá objem zásilkové přepravy prostřednictvím pošty. Zpravidla se jedná o menší zásilky, vysoká je ale jejich četnost. „Zaznamenáváme také tlak na převoz návykových látek v zásilkách zboží mimo hraniční kontroly,“ říká Kudláčková. Kvůli uzavřeným hranicím je podle ní také v současné situaci těžší cokoli pašovat ven. „Zejména pro metamfetamin a marihuanu nejezdí zákazníci z ciziny a drogy vyrobené v tuzemsku nyní směřují k domácím uživatelům,“ doplňuje Kudláčková. Národní protidrogová centrála zaznamenala i nižší poptávku po syntetických látkách, jako je například extáze. Nahrává tomu fakt, že vláda zavřela kluby a noční podniky.
Ohrožené jsou i děti
Uživatelé drog přitom patří do skupiny, která je koronavirem velmi ohrožena. Jednak proto, že mnozí drogově závislí mají dlouhodobé zdravotní problémy, ale i kvůli tomu, že často přebývají na ulici. „Z těchto důvodu spouštíme výzkum ADI-COVID-19, který se snaží zabránit šíření infekce mezi klienty a pracovníky adiktologických služeb v ČR,“ doplňuje Vedralová.
Epidemie ve větší míře ohrožuje i konzumenty legálních návykových látek, mezi které se řadí alkohol a tabákové výrobky. „V následujících týdnech a měsících očekáváme, že se zvýší užívání alkoholu nebo psychoaktivních léčivých přípravků. A to jak obecně v populaci, tak i u stávajících pacientů se závislostmi,“ dodává Vedralová. Spouštěčem podle ní může být sociální izolace a strach z nové životní situace. „Ke zvlášť ohroženým skupinám patří dětí a dospívající, u kterých hrozí zejména vznik nebo rozvoj závislosti na sociálních sítích a počítačových hrách,“ upozorňuje Vedralová.