Nejoblíbenější adventní trhy v Česku od Plzně po Brno: 11 tipů, kam se letos vydat

Adventní čas začal a s ním do českých měst zavítaly i oblíbené vánoční trhy. Své brány otevřely na konci listopadu a v provozu budou až do Vánoc. Které české adventní trhy jsou nejhezčí, jakou mají otevírací dobu, doprovodný program a jaká tam panují covidová opatření? To se dozvíte v tomto přehledném článku.

Vůně pečených kaštanů, trdelníku, punče a svařeného vína každoročně láká k návštěvě adventních trhů stovky tisíc milovníků Vánoc. Za stánky plnými kvalitních řemeslných výrobků a všemožných laskomin nemusíte jezdit ani moc daleko. Krásné a autentické vánoční trhy se konají i u nás v České republice. Kde najdete ty nejhezčí?

Adventní trhy v Praze

Staroměstské náměstí

V hlavním městě České republiky se koná adventních trhů hned několik. Ty nejslavnější s pohádkovými kulisami se rozkládají na Staroměstském náměstí. Tentokrát se konají od 26. listopadu do 6. ledna. Otevírací doba je od 10 do 22 hodin, přičemž stánky s občerstvením mají otevřeno až do půlnoci. Kromě nich tam samozřejmě najdete stánky s dřevěnými a háčkovanými výrobky, vánočními ozdobami či textilem. Vánoční stromeček bude rozsvícen vždy od 16 hodin do půlnoci.

Václavské náměstí

Kousek od Staroměstského náměstí narazíte na vánoční trhy na Václavském náměstí. Konají se stejně jako ty na Staroměstském náměstí, tedy od 26. listopadu do 6. ledna. Otevírací doba je od 10 do 22 hodin.

Náměstí Republiky

Před obchodním domem Palladium na náměstí Republiky najdete malé, ale sympatické vánoční trhy, kde si můžete koupit drobné dárečky a pochutnat si na klobásách i svařeném víně, které v místě krásně voní. Adventní trhy se zde konají od 25. listopadu do 24. prosince, otevřeno je denně od 10 do 19 hodin.

Náměstí Míru

Mezi oblíbené adventní trhy v Praze patří i ty konající se na náměstí Míru. U kostela svaté Ludmily najdete sympatické množství stánků, kde si můžete koupit jmelí i domácí výrobky. Tyto adventní trhy probíhají od 20. listopadu do 24. prosince, otevírací doba je od 10 do 19 hodin.

Pražský hrad

Chcete-li zažít pohádkovou vánoční atmosféru, vyrazte na adventní trhy na Pražský hrad. Najdete je na náměstí U Svatého Jiří a ve Stájovém dvoře, na druhém nádvoří se pak odehrává bohatý kulturní program. Na trzích návštěvníci uvidí například i práci kováře. Adventní trhy na Pražském hradě jsou tentokrát v provozu od 23. listopadu do 6. ledna, otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 10 do 18 a o víkendech včetně pátku od 10 do 19 hodin.

Vánoční trhy v Praze naleznete i na dalších místech, například na Andělu, na Tylově náměstí nebo na náměstí Jiřího z Poděbrad. Atmosféra jednotlivých trhů je vždy jedinečná, můžete tak vyrazit na více z nich a porovnat, které se vám líbí nejvíce. Jedno je ale jisté – všude si můžete dát něco dobrého a koupit drobnost pro radost sobě nebo svým blízkým.

Adventní trhy v Plzni

Adventní trhy v Plzni se letos konají od 23. listopadu do 23. prosince na náměstí Republiky. Otevírací doba vánočních trhů je od 10 do 20 hodin. Na návštěvníky čeká 130 stánků plných vánočních ozdob, pletených výrobků, keramiky a dalších předmětů pro radost. Malé i velké jistě potěší i velký betlém a 28 metrů vysoké vyhlídkové kolo.

Více informací o adventních trzích v Plzni včetně doprovodného programu najdete v přehledném článku zde.

Adventní trhy v Olomouci

V Olomouci se konají jedny z nejpohádkovějších adventních trhů v České republice. Jestli hledáte trhy, kde jde hlavně o klidnou vánoční atmosféru, jste na správné adrese. Letos se adventní trhy v Olomouci konají od 18. listopadu do 23. prosince. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin.

Na návštěvníky trhů čeká horký punč mnoha příchutí, grilované pochutiny, makrely pečené na dřevěném uhlí, halušky, trdelníky, speciality orientální kuchyně i jídla pro vegetariány a vegany. Na Dolním náměstí stojí řemeslné náměstíčko, kde najdete malované vánoční ozdoby a uvidíte při práci řezbáře a kováře.

Více informací o adventních trzích v Olomouci najdete v přehledném článku zde.

Adventní trhy v Brně

Adventní trhy v Brně se konají tradičně na náměstí Svobody, Zelném trhu, Moravském náměstí, Dominikánském náměstí a tentokrát se budou nově konat i na nádvoří Staré radnice. Letos se vánoční trhy v Brně konají od 25. listopadu, kdy se v 17 hodin rozzářil vánoční stromeček na náměstí Svobody a o hodinu později i na Zelném trhu. Akce končí 23. prosince. Otevírací doba se na jednotlivých náměstí liší.

Přesnou otevírací dobu a informace k bohatému doprovodnému programu na adventních trzích v Brně najdete v přehledném článku zde.

Adventní trhy v Pardubicích

Užijte si adventní čas na vánočních trzích v Pardubicích. Ty se letos konají od 26. listopadu do 23. prosince. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 11 do 19 hodin a od pátku do neděle od 10 do 20 hodin, případně až do 22 hodin. Každý víkend se pořádají adventní dílničky a děti se mohou projet i v polárním expresu. A co by to bylo za Vánoce v Pardubicích bez vůně perníku. I v tomto roce si místní kavárny a cukrárny připravily pestrou ochutnávku perníkových specialit. Každá provozovna má v nabídce něco originálního.

Více o doprovodném programu adventních trhů v Pardubicích naleznete zde.

Adventní trhy v Jindřichově Hradci

V Jindřichově Hradci budou adventní trhy otevřeny od 24. listopadu 2022 do 1. ledna 2023. Otevírací doba se různí dle programu. Na trzích se můžete těšit na spoustu dobrot, krásných výrobků a událostí. Děti se mohou zúčastnit dílniček, uvidí výstavu betlémů i vánočních stromků, zažijí mikulášskou nadílku, mohou napsat dopis Ježíškovi a užít si spoustu koncertů včetně zpívání vánočních koled.

Podrobné informace k programu na adventních trzích v Jindřichově Hradci naleznete zde.

Adventní trhy v Hluboké nad Vltavou

Proč nezažít adventní trhy na zámku? Zkuste ty na překrásné Hluboké nad Vltavou. Trhy se na zámku letos konají od 26. listopadu do 17. prosince. Čeká vás zpívání koled, koncerty, tvoření, rozsvěcování svíček na adventním věnci a mnoho dalšího.

Podrobný program adventních trhů na zámku Hluboká nad Vltavou včetně otevírací doby naleznete zde.

Covid vs. adventní trhy

Koronavirus několik let hatil plány organizátorů různých akcí, včetně pořadatelů adventních trhů. Zdá se ale, že to nejhorší už máme za sebou. Nicméně vzhledem k nepředvídatelnosti situace raději sledujte informace na oficiálních webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Tagy: