Vražda 13leté ve Vídni (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vražda třináctileté dívky Leonie ve Vídni stále dopadá na rakouskou veřejnost a udivuje politiky. Na světlo se dostávají nové informace, některé z nich skutečně zarážející.
Starší ze dvou podezřelých, mají to být dva žadatelé o azyl ve věku 16 a 18 let z Afghánistánu, byl již třikrát soudně trestaný. A jak uvedl nejčtenější deník v zemi Kronen Zeitung, loni dokonce pobýval ve vězení. Přesto dosud nebyl vyhoštěn ze země a deportován do své původní vlasti.
Vídeň šokovala brutální vražda 13leté dívky. Policisté zadrželi dva mladé Afghánce
Otřesný případ vyšetřují policisté ve Vídni. V sobotu kolemjdoucí nalezli bezvládné tělo teprve 13leté dívky. Pitva následně prokázala, že dívka byla zmlácena a udušena. V souvislosti s úmrtím už byli zatčeni dva mladíci původem z Afghánistánu, informovala agentura APA.
Lidé našli tělo třináctileté dívky v sobotu dopoledne, v pondělí kolem poledne zadrželi policisté jednoho z podezřelých v pizzerii, druhého o dvě hodiny později na ostrově uprostřed Dunaje.
Podle kriminalistů došlo k činu zřejmě v bytě jednoho z podezřelých, vyloučeni nejsou ani další spolupachatelé. Oba podezřelé vypátral známý staršího Afghánce, který kontaktoval policii. Podle rakouské tiskové agentury APA byl svědkem syrský žadatel o azyl, který osmnáctiletého mladíka oslovil v reakci na zprávy v médiích po nálezu těla. Poté se měl Syřan od Afghánce dozvědět informace, které údajně mohl mít jen pachatel.
Žádost o azyl již v roce 2015
V úterý došlo ke zveřejnění trestní minulosti a azylové žádosti obou podezřelých. Zatímco šestnáctiletý mladík přišel do Rakouska teprve letos a nemá žádný záznam v trestním rejstříku, spis osmnáctiletého hocha je podstatně obsáhlejší. Do Rakouska se dostal v první uprchlické vlně na přelomu léta a podzimu 2015 jako nezletilý uprchlík bez doprovodu. Tehdy požádal o azyl a rok poté mu byla udělena tzv. doplňková ochrana. Přesto se však z chlapce stal delikvent.
Od roku 2018 na něj bylo podáno celkem jedenáct policejních oznámení, mimo jiné za obchodování s drogami, nebezpečné vyhrožování a potyčku. V roce 2018 byl poprvé odsouzen k dvouměsíčnímu podmíněnému trestu. O rok později následovala další podmínka, na deset týdnů kvůli drogám. Loni pak dostal deset měsíců nepodmíněně za loupežné přepadení. Osmnáctiletý mladík byl však v srpnu 2020 podmínečně propuštěn a od té doby pobývá na svobodě.
Šestiletý zákaz vstupu do Rakouska
Kvůli mladíkově trestní minulosti s ním v červenci 2019 začalo řízení o odebrání azylu a Spolkový úřad pro přistěhovalectví a azyl (BFA) mu v říjnu téhož roku zamítl tzv. doplňkovou ochranu. S tím souvisí také rozhodnutí se zpětnou platností o šestiletém zákazu vstupu na rakouské území.
Jenže…
K vyhoštění prozatím nedošlo a prý je podle některých právníků nepřípustné z důvodu Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.
Jelikož v té době byla „dotyčná osoba stále nezletilá, bylo její vyhoštění nepřípustné na základě Evropské úmluvy o lidských právech,“ stojí v jednom z rozhodnutí rakouských orgánů.
Čech si vyrazil na túru do Alp v teniskách a kraťasech. Na dva dny uvízl na skále
Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě noci. Až v pondělí nad ránem snesl 49letého muže do údolí záchranářský vrtulník. Muž přestál dobrodružství téměř bez zranění, uvedla policie v bavorském Berchtesgadenu.
Vzhledem k chlapcově několikanásobnému odsouzení za trestné činy by však měl mít Spolkový správní soud možnost zrušit ochranu před vyhoštěním a ve smyslu požadavku na urychlení procesu také povolit vyhoštění před dosažením zletilosti. To se však dosud z neznámých důvodů nestalo.
Podle informací listu Kronen Zeitung je pravděpodobné, že spis zůstal měsíce jen tak netknutě ležet. „Přetížení, příliš málo zaměstnanců,“ vysvětluje informovaný pracovník ze státní správy pro web deníku. Za normálních okolností by prý mladík mohl být už dávno vyhoštěn ze země.
Ministr vnitra Karl Nehammer nařídil v úterý okamžité a bezodkladné deportace odsouzených zločinců. Také do Afghánistánu, kde nyní panuje v několika regionech mimořádně nejistá bezpečnostní situace. „Dokud to bude možné, musí být organizované repatriační lety,“ pravil jasně Nehammer a dodal: „Ti, kteří uprchnou z vlastní země a hledají ochranu v Rakousku, musejí dodržovat zákony. Ti, kteří tak nečiní, musí odejít.“
Dívka znala oba podezřelé
Nehammer a šéf vídeňské policie Gerhard Pürstl poskytli další podrobnosti o vyšetřování smrti třináctileté Leonie, která oba podezřelé znala a dobrovolně je doprovázela do bytu osmnáctiletého mladíka ve vídeňské čtvrti Donaustadt. Podle policejní zprávy „jí tam byly podány drogy, pravděpodobně extáze, a nakonec došlo k ‚trestným činům proti pohlavní integritě‘ dívky.“
Osmnáctiletý mladík ji údajně nakonec vynesl z bytu a odhodil na nedaleký trávník. Zda byla Leonie v té době ještě naživu, se neví.
Rakouská policie Zdroj: Getty Images