Americká vláda nabídla odškodné příbuzným deseti civilistů, kteří v srpnu zemřeli při útoku americké armády v Kábulu. Jednalo se o muže, který dlouho pracoval pro americkou humanitární organizaci, a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. Pentagon též informoval, že pomáhá přeživším členům rodiny přesídlit do USA. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
Bezpilotní letoun na vůz s civilisty zaútočil několik dní před stažením americké armády z Afghánistánu, během horečnaté evakuace cizinců a jejich místních spojenců z Kábulu, který v polovině srpna ovládlo radikální hnutí Tálibán. Členové místní buňky hnutí Islámský stát (IS) tři dny před útokem dronu na kábulském letišti při atentátu zabili 169 Afghánců a 13 amerických vojáků.
Afghánistánu hrozí celostátní blackout. Tálibán už třetí měsíc neplatí elektřinu
Afghánistán se v příštích týdnech možná ponoří do tmy, jelikož radikální hnutí Tálibán nemá prostředky na placení elektrického proudu, který dodávají sousední země. Dluhy se kupí a dodavatelé už tři měsíce v řadě nedostali zaplaceno. Dodávky elektřiny tak mohou kdykoli vypnout.
Americká rozvědka 29. srpna osm hodin sledovala auto zmíněného humanitárního pracovníka a domnívala se, že je napojen na bojovníky odnože IS, uvedl minulý měsíc generál Kenneth McKenzie. Útok označil za tragický omyl a konstatoval, že o život přišli nevinní civilisté, nikoli členové IS, jak Pentagon tvrdil dříve.
Během vyšetřování americká strana zjistila, že auto bylo spatřeno v areálu spojovaném s hnutím IS a jeho pohyb se shodoval s dalšími informacemi o plánech teroristické skupiny na útok na kábulské letiště. V jednu chvíli sledovací dron zaznamenal muže, kteří do kufru auta nakládali něco, co vypadalo jako výbušniny. Nakonec se však ukázalo, že to byly nádoby s vodou. McKenzie uvedl, že Tálibán se nepodílel na zpravodajské činnosti, která vyústila v útok bezpilotního letounu.
Dron zaútočil ve chvíli, kdy humanitární pracovník Zamajrí Ahmadí vjel na příjezdovou cestu ke svému domu vzdálenému tři kilometry od letiště. Exploze vyvolala sekundární výbuch, který američtí představitelé zpočátku považovali za důkaz toho, že auto skutečně převáželo výbušniny. Vyšetřování ale ukázalo, že ho s největší pravděpodobností způsobila propanová nádrž na příjezdové cestě.
Jeden ze zabitých, Ahmad Násir, byl překladatelem amerických sil. Další oběti dříve pracovaly pro mezinárodní organizace a měly víza umožňující vstup do Spojených států. Odškodné nabídl ve čtvrtek zástupce amerického ministerstva obrany Colin Kahl na schůzce se Stevenem Kwonem, zakladatelem a šéfem humanitární organizace Nutrition and Education International, která působí v Afghánistánu.