reklama

Agresivního psa není těžké uklidnit. Podle zvířecího psychologa stačí přátelský pozdrav

Když pes začne cenit zuby, budí to v lidech respekt a u některých dokonce strach. Existují ale zaručené způsoby, jak agresivní zvíře uklidnit a zamezit případnému napadení.

reklama

Nedávno budil pes hrůzu u obyvatel pražských Holešoviček. Všichni se ho báli a jeho majitel u zvířete také moc velkou autoritu neměl. „Pes opakovaně utíkal. To je pochybení podle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vydali jsme doporučení na odebrání tohoto problematického psa,“ popsal případ Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.

Zvíře nakonec skončilo v trojském útulku. „Vyhověli jsme doporučení veterinární správy a Odbor životního prostředí nařídil předběžnou péči,“ uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

V útulku přitom s tímto psem žádné problémy nejsou. „Jedná se asi o ročního psa, který je v dobrém zdravotním i výživném stavu a není nijak agresivní ani k ostatním svěřencům, ani k našim ošetřovatelům,“ sdělila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Stačí přátelský pozdrav

A jak se zachovat, pokud člověk na ulici vidí agresivního psa a bojí se, že ho kousne? „Nebudu máchat rukama, nebudu pištět, ječet, utíkat před ním, protože to vše vede k tomu, aby mě ten pes napadl. Důležité je klidně dýchat, protože když člověku začne lítat adrenalin, pes to vyhodnotí jako agresi,“ vysvětlil psí psycholog Rudolf Desenský. Nedoporučuje se ani upřeně dívat zvířeti do očí či na něj mluvit s rukama v kapsách.

Desenský dodává, že agresivní zvíře uklidní například přátelský pozdrav, protože z tónu hlasu pozná, že člověk se nechystá útočit. A pokud se bojíte, že agresivní bude váš pes, neměli byste si pořizovat křížence. Nikdy totiž předem nevíte, jaké plemeno z něj „vystoupí“. Nejlepší je vybrat si takové plemeno, na které stačíte a hlavně na ně budete mít dostatek času. Zvíře vám potom vše vrátí svou poslušností a oddanou láskou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama