Agresivního psa není těžké uklidnit. Podle zvířecího psychologa stačí přátelský pozdrav

Pes cení zuby

Agresivní psi

Když pes začne cenit zuby, budí to v lidech respekt a u některých dokonce strach. Existují ale zaručené způsoby, jak agresivní zvíře uklidnit a zamezit případnému napadení.

Nedávno budil pes hrůzu u obyvatel pražských Holešoviček. Všichni se ho báli a jeho majitel u zvířete také moc velkou autoritu neměl. „Pes opakovaně utíkal. To je pochybení podle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vydali jsme doporučení na odebrání tohoto problematického psa,“ popsal případ Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.

Zvíře nakonec skončilo v trojském útulku. „Vyhověli jsme doporučení veterinární správy a Odbor životního prostředí nařídil předběžnou péči,“ uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

V útulku přitom s tímto psem žádné problémy nejsou. „Jedná se asi o ročního psa, který je v dobrém zdravotním i výživném stavu a není nijak agresivní ani k ostatním svěřencům, ani k našim ošetřovatelům,“ sdělila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Stačí přátelský pozdrav

A jak se zachovat, pokud člověk na ulici vidí agresivního psa a bojí se, že ho kousne? „Nebudu máchat rukama, nebudu pištět, ječet, utíkat před ním, protože to vše vede k tomu, aby mě ten pes napadl. Důležité je klidně dýchat, protože když člověku začne lítat adrenalin, pes to vyhodnotí jako agresi,“ vysvětlil psí psycholog Rudolf Desenský. Nedoporučuje se ani upřeně dívat zvířeti do očí či na něj mluvit s rukama v kapsách.

Desenský dodává, že agresivní zvíře uklidní například přátelský pozdrav, protože z tónu hlasu pozná, že člověk se nechystá útočit. A pokud se bojíte, že agresivní bude váš pes, neměli byste si pořizovat křížence. Nikdy totiž předem nevíte, jaké plemeno z něj „vystoupí“. Nejlepší je vybrat si takové plemeno, na které stačíte a hlavně na ně budete mít dostatek času. Zvíře vám potom vše vrátí svou poslušností a oddanou láskou.

Tagy: