
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
psycholog
Výpis příspěvků ke štítku „psycholog“

Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde
Sjezdovky na českých horách zaplněné turisty nebo lidé scházející se v potají otevřených restauracích. Jiní se zase před týdnem tísnili bez roušek a rozestupů na demonstraci. Oproti jaru, kdy celý národ z domovů spořádaně a vyděšeně sledoval nastupující covidovou hrůzu, je to velikánský rozdíl. Proč se teď chováme jinak? Pro CNN Prima NEWS o tom v rozhovoru mluví Jiří Brančík, primář oddělení klinické psychologie Vojenské nemocnice Brno.

Distanční výuka: Odbornice čeká prudký nárůst psychických poruch u starších žáků
Distanční výuka a sociální izolace se stále více projevují nejen na prospěchu žáků, ale i na jejich psychickém rozpoložení. Podle psycholožky a ředitelky pedagogicko-psychologické poradny (PPP) pro Prahu 1, 2 a 4 je třeba více myslet i na studenty středních škol a vysokoškoláky, pro které je on-line výuka mnohdy náročná a demotivující. S jakými problémy se děti nejčastěji na psychology obracejí a jaký dopad bude mít pandemie na jejich psychiku z dlouhodobého hlediska?

Sledujte ŽIVĚ HLAVNÍ ZPRÁVY: Co můžou rodiče udělat, aby děti udržely návyky ze školy?
Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Místo cesty do školy s aktovkou na zádech pohodlí vlastní postele. Tak už skoro 10 měsíců vypadá každodenní realita českých školáků. Co můžou udělat rodiče pro to, aby si jejich děti udržely alespoň základní návyky ze školy? Má smysl je budit brzy ráno, i když nemají on-line výuku? Nejen o tom s psychologem Radkem Ptáčkem v Hlavních zprávách od 18:55.

Otrokem telefonu aneb Když se zábava změní v závislost. Nomofobik může být každý
Ztráta mobilu nebo vybitá baterie jsou noční můrou každého nomofobika – člověka, který je doslova upnutý na svůj telefon. Místo toho, aby trávil čas s přáteli, oddává se například nekonečnému prohlížení nových příspěvků na sociálních sítích. Pojem je starý zhruba osm let a podle odborníků postihuje tento fenomén všechny věkové kategorie.

Rozhodování vlády nemá logiku. Naši psychiku nejvíc ovlivňuje nejistota, tvrdí Ptáček
V Česku roste počet lidí s depresemi, úzkostmi, i takzvaných domácích alkoholiků. Pandemie koronaviru i neustále se měnící opatření a nejistota ohrožují duševní pohodu a nakonec i zdraví lidí. Blíží se Vánoce. Přinesou úlevu, anebo budou za stávající situace spíše přitěžující okolností? Jak se konce roku dožít fyzicky i psychicky zdraví? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

Odborníci: Puberta je složitá. Děti by se během ní neměly rozhodovat o změně pohlaví
Jsou děti v pubertě schopny samy se rozhodnout o změně pohlaví? Podle britského soudu nejsou do šestnácti let způsobilé vyhodnotit dopady hormonální léčby. Nesmí proto dostávat tzv. blokátory puberty. Tématem se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zabývali sexuolog a rodinný terapeut Vladislav Chvála a dětský psycholog Václav Mertin.

Trestná činnost letos v Česku klesla o 15 procent, jenže vražd naopak přibylo
Pandemie koronaviru se projevuje i v kriminálním prostředí. A to pozitivně, policie totiž eviduje celkově méně trestných činů v porovnání s loňským rokem. A to téměř ve všech odvětvích kriminality. Výjimkou jsou vraždy, kterých letos přibylo.

Šéf unie psychologů: Terapie zdarma jsou nesmysl. Je to PR jednoho mistra na marketing
Lidé potřebují terapie u psychologů, ale část z nich přitom nemůže kvůli rozhodnutí kabinetu pracovat ve svých ordinacích, zdůrazňuje předseda Unie psychologických asociací Michal Walter. Kritizuje vládu, že místo toho, aby nechala psychology pomáhat, vymýšlí sezení u terapeutů zdarma.

Je normální mít křivý penis? V dánském pořadu dětem na otázky odpovídají nazí dospělí
Dánská televize DR boří tabu. V pořadu, jehož smyslem je ukázat dětem, že lidské tělo má různé podoby, účinkují děti spolu s nahými dospělými a mluví s nimi o přirozených, ale hodně intimních věcech. V Dánsku to strhlo ostrou debatu. Někteří tvůrcům tleskají, jiní tvrdí, že takový obsah už je za hranou.

Děti nejsou hloupé, na roušky ve školách si zvyknou, míní psycholog Mertin
Roušky, které mohou některé školy dětem nařídit, jsou podle psychologa Václava Mertina z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jen dalším pravidlem, na které si děti zvyknou. Mnohem horší je podle něj situace učitelů. Ti by podle něj neměli k dětem přistupovat direktivně a dávat jim za zapomenuté roušky poznámky, ale v klidu jim vše vysvětlit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovoří dále i o tom, zda se děti do školy těší nebo jak může půl roku bez aktivní docházky ovlivnit jejich vzdělání.

Matka musela výrazně potlačit mateřské pudy, říká k případu mrtvého Tadeáše psycholog
Každý z nás se může dopustit téměř jakéhokoliv chování, tvrdí klinický psycholog Radek Ptáček. Velmi často podle něj předpokládáme, že ty nejhorší věci dělají osoby, které mají narušenou osobnost nebo nějakou duševní poruchu. Stává se, že je naopak činí lidé, kteří jsou z formálního psychologického,či psychiatrického hlediska „normální“.

Zažíváme pocit euforie, může ale přijít zklamání, varuje psycholog Ptáček
Rozvolňování opatření a mírný optimismus v médiích lákají Čechy do restaurací, chodit bez roušky a žít původním režimem. Co prožívá lidská mysl v tomto období a jak se obrnit vůči krizi, zodpověděl profesor a psycholog Radek Ptáček.