
Hořící kamion poblíž Mezna komplikuje dopravu. Hasiči se rozhodli pro uzavření dálnice D3
Brutální seriál Hra na oliheň fascinuje diváky po celém světě — a přitahuje i děti, přestože by ho podle řady odborníků vidět neměly. Psychologové varují, že násilí na obrazovce může mít vážné dopady na dětskou psychiku. Přesto se motivy ze seriálu objevovaly už přes rok ve školách, teď o něm bájí na sociálních sítích, a nově se dokonce podle něj organizují letní tábory.
Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát to ve čtvrtek schválil v novele školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Novela počítá se slučováním malých škol. Má rovněž zajistit financování školních psychologů a speciálních pedagogů nebo ukotvit pozici sociálního pedagoga. Změnu týkající se mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků kritizovaly kromě opozice také školské odbory a samosprávy. Obávají se, že navýšené příjmy z daní jim nebudou stačit.
Když se žena stane matkou, vyplavuje se jí oxytocin, kterému se často přezdívá „hormon lásky“. Bývá spojen nejen s laktací, ale také s důvěrou, empatií a sociálními pouty, což vede k pevnějšímu poutu s miminkem. Díky tomu by se mohlo zdát, že otec začíná hrát takzvané druhé housle – dnes se však ví, že pokud se muž o dítě stará, i jemu se tento hormon objevuje. „Dítě si odmala potřebuje vytvořit bezpečnou citovou vazbu i s tátou,“ připomněla psycholožka a autorka Teorie typů Šárka Miková. Matky jim však roli při výchově umí nevědomky ztížit. U příležitosti Dne otců odbornice popisuje, co mohou partnerky dělat jinak.
Šikana se zřejmě nevyhýbá ani uměleckým školám. Ukazuje to příběh z jihočeského města Kaplice, kde měli spolužáci terorizovat teprve sedmiletou dívku, zjistila CNN Prima NEWS od jejích rodičů. Ředitelka tamní ZUŠ ale slova o šikaně odmítá.
Konec školního roku se neodvratně blíží, a s tím i vysvědčení, které děti domů donesou. To, jak rodiče na známky a prospěch svého potomka zareagují, může mít zásadní dopad. Podle psycholožky a autorky teorie typů Šárky Mikové by žádný rodič neměl dát najevo zklamání. „Vyhněte se také srovnání s ostatními, větám jako ‚čekal jsem víc‘ nebo výčitkám,“ radila odbornice. Nic z těchto vět totiž dítě nemotivuje k tomu, aby se příště více snažilo. Jak tedy ideálně komunikovat, ať už se jedná o jakýkoliv prospěch?
Dva mladí muži se vloupali v úterý do církevní mateřské školy ve slovenských Levicích. Když je přistihla učitelka, lupiči ji brutálně napadli a zranili. Celému incidentu navíc přihlížely vystrašené děti, o které se pak musela postarat psycholožka. Mužům se podařilo utéct, policie po nich pátrá, informují slovenská média.
Hororová událost se stala na veterinární klinice v pražských Řepích. Dvě zaměstnankyně se dostaly do chladicího boxu s mrtvými zvířaty a jednomu psovi odřízly čumák. U toho se natáčely. Na otřesný případ upozornil Blesk, který má k dispozici i celý videozáznam. Reportáž v úvodu článku není vhodná pro děti a citlivější povahy.
Mladí lidé ztrácejí zájem o partnerský sexuální život, upozorňuje sexuolog Petr Weiss. Více lidí podle něj nachází pohodlnější uspokojení v internetové pornografii. Důvodem může být podle experta i to, že po sametové revoluci mají lidé různorodější možnosti studovat a pracovat. Weiss tak ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné reagoval na výzkum projektu CzechSex, podle nějž až čtvrtina žen a třetina mužů do 25 let neměla partnerský sexuální styk. Muži jsou podle Weisse v posledních letech navíc nejistí, protože se na ně kladou v navazování vztahů vyšší požadavky.
České školy znovu žijí fenoménem jihokorejského seriálu Hra na oliheň. Druhá série, která vyšla v zimě, je opět plná krve, brutality a smrti. Podle ředitelů škol ji sledují i žáci prvního stupně. Psychologové proto apelují na rodiče, aby děti nevystavovali násilí a aby na ně ve zvýšené míře dohlíželi.
V souvislosti se sebevraždou matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě se znovu otevřelo téma psychologické pomoci pro lidi, kterých se tragédie z prosince 2023 dotkla. Ihned po střelbě nabízely nejrůznější organizace psychologickou pomoc. Využívali ji nejen přímí svědci útoku, ale i jejich příbuzní a známí, které událost zasáhla. Podle odborníků se ale mohou najít lidi, kterým se s traumatickou událostí nepovede vyrovnat.
Zpěvačka Anička Slováčková zemřela v neděli. Podle vyjádření Jany Šrámkové, vedoucí sestry oddělení paliativní péče ve Fakultní Thomayerově nemocnici, byla zpěvačka v kontaktu s jejími kolegy a dostávala veškerou možnou podporu. Šrámková rovněž pro CNN Prima NEWS poznamenala, že paliativní péče se týká i blízkých pacienta, a to například ve formě psychologické podpory.
Povídka a křížovka v čítance pro děti z páté třídy pobouřily část rodičů. V učebnici se objevila povídka o chlapci, který se převlékal do dívčích šatů. Žáci pak měli vyluštit křížovku s tajenkou „transgender“. Kromě rodičů se proti povídce vyhranili i někteří odborníci. Psycholog Karel Rajchl, odborník na školství a bývalý ředitel základní školy, popsal, jakým způsobem může debata o genderu ovlivnit malé děti.