CNN Prima News psycholog

psycholog

Výpis příspěvků ke štítku „psycholog“

Domácí úkoly mají svůj důvod. Nesmí jít ale o buzeraci a musejí dávat smysl, zdůrazňují experti

Ačkoliv mnohým dětem připadají některé domácí úkoly zbytečné a otravné, mají své místo. Myslí si to psychologové Galina Jarolímková a Václav Mertin. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznili, že v určité části života si děti musí nabyté informace ze školy doma procvičovat, aby si vytvořily návyk. Kriticky naopak hodnotí taková zadání, která mají suplovat výklad učitele. „Úkoly musejí mít hlavu a patu a nesmí jít o buzeraci,“ podotkl Mertin. Polskou cestou – kdy žákům základních škol u severních sousedů od dubna vypracovávání domácích úkolů odpadá – by se nevydávali.

Vyšetření ozbrojeného muže z Brna by mělo být rozsáhlé, míní psycholog. Policii pochválil

Policisté dál vyšetřují případ z brněnské univerzity, kde zajistili podezřelého mladého muže s legálně drženou zbraní. Podle školy se choval zvláštně a měl trhavé pohyby, a tak na místo povolali strážce zákona. Ti v domě dotyčného objevili další zbraně a zabavili je. Muže teď čeká zkoumání jeho psychického stavu. Dosavadní počínání strážců zákona pro CNN Prima NEWS zhodnotil psycholog Radek Ptáček.

Alarmující data o domácím násilí. Oběti v Česku nevěří soudům ani policii, ukázal průzkum

Pouze necelá desetina lidí, kteří prožili domácí násilí, má důvěru v soudy, jež rozhodují o vině, či nevině agresorů. Alarmující data přinesl výzkum, který realizovala iniciativa Pod svícnem a výzkumná agentura Ipsos. Naopak nejvíce respondentů důvěřuje neziskovým organizacím, a to v 90 procentech případů. Výzkum také ukázal, že téměř tři čtvrtiny případů domácího násilí se nedostaly před soud. Z těch, které tam zamířily, jen ve 40 procentech justice rozhodla podle dotázaných spravedlivě.

Za vysvědčení děti netrestejte ani neodměňujte, radí psycholožka. Jak s nimi jednat?

Na konci ledna školáci domů donesou pololetní vysvědčení. Přestože psycholožka Šárka Miková doporučuje nepřikládat mu příliš velkou váhu, bylo by dobré na něj nějak zareagovat. A je úplně jedno, jestli jsou na vysvědčení známky, nebo slovní hodnocení. Podle odbornice by rodiče v případě špatných známek neměli trestat, ale hledat příčinu. Na druhé straně radí zdržet se odměn, které neprospívají dlouhodobé motivaci.

Čím krutější, tím více fascinující: Expert líčí důvody, které lidi táhnou k tragédiím

Natáčet si nejrůznější tragédie a se zaujetím sledovat lidské pohromy? Lidi neštěstí obecně přitahuje. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl psychiatr Cyril Höschl. Není proto překvapením, že masakr na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) veřejnost tolik zajímá. Dobrat se odpovědi na otázku, proč mladík střelnou zbraní usmrtil čtrnáct nevinných a další desítky zranil, by podle psychologa Jana Kulhánka společnosti prospělo.

Psycholog ke kauze znásilnění otčímem: Mysleme na oběť, ne na pachatele

Měli bychom se na prvním místě zajímat o oběť, až poté je na řadě pachatel, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS dětský psycholog Václav Mertin. Narážel na případ opakovaného znásilňování dívky jejím nevlastním otcem. Fakt, že se pachatel stavěl do role živitele rodiny, jejíž ekonomická situace není dobrá, by podle něj rozhodování soudu nemělo nijak ovlivnit.