Alžběta II. už na své povinnosti zřejmě nestačí. Zažívá těžké období, říká odbornice

Královna Alžběta II. už na své povinnosti zřejmě nestačí. Myslí si to odbornice na královskou rodinu Angela Levinová. Podle ní teď 95letá panovnice zažívá těžké chvíle. Stále se prý snaží dokázat, že je panovnice, avšak její zdravotní problémy a vysoký věk jí to do jisté míry komplikují.

Buckinghamský palác koncem minulého týdne oznámil, že se Alžběta II. nezúčastní pondělní bohoslužby ke dni britského Společenství. Mělo jít přitom o první veřejné vystoupení 95leté panovnice po delší době.

„Královna teď prožívá těžké období. Stále chce dokázat, že je panovnicí a snaží se udržet tempo svého hektického kalendáře plného veřejných akcí, které se pořádají na počest jejího platinového jubilea,“ uvedla autorka životopisů o královské rodině Levinová.

„Na této bohoslužbě královnu nahradí princ Charles. Uvidíme, jak na tom bude, až dojde na vzpomínkovou bohoslužbu ke dni úmrtí vévody z Edinburghu koncem měsíce. Nedovedu si představit, že by se jí neměla zúčastnit,“ podotkla britská spisovatelka.

Děkovná bohoslužba za život jejího manžela, prince Philipa, proběhne koncem března. Očekává se, že se jí Alžběta II. také zúčastní.

Královna má nabitý program

Britská panovnice se na veřejnosti příliš neobjevuje už od loňského října, kdy strávila noc v nemocnici kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním obtížím. Od té doby má na radu lékařů odpočívat. V minulém týdnu se o jejím zdraví mluvilo znovu, když se nakazila koronavirem. Naštěstí měla jen mírné příznaky podobné nachlazení.

V posledních měsících vykonává Alžběta II. své povinnosti převážně ze svého sídla na hradě Windsor, ale tento měsíc se měla zúčastnit tří akcí, včetně bohoslužby. Další z událostí, diplomatická recepce na hradě Windsor, již byla odložena, protože vláda považovala načasování za nevhodné.

Podle Levinové už panovnice na své povinnosti zřejmě nestačí. Podle ní si je i její země vědoma toho, že královna ve svém věku není schopna vykonávat svou funkci naplno. „Stále chce dokázat, že je panovnice, pokud se však na těchto místech neobjeví, bude to pro ni velmi těžké. Královna už nepředstavuje takovou moc pro svou zemi jako doposud,“ podotkla podle britského webu Express Levinová.

Tagy: