reklama

Anděl mezi zdravotníky: Kdo z 12 finalistů je letošním andělem? Podívejte se na finálový večer roku 2021

Anděl mezi zdravotníky je projekt určený pro lékaře a zdravotní sestry, ale i pro záchranáře, pečovatele a lékárníky. Přihlásit svého anděla ze zdravotnictví může každý. Ocenění si zaslouží rozhodně všichni a letošních dvanáct finalistů nafotilo kalendář s herci primáckého seriálu Sestřičky Modrý kód. Přečtěte si medailonky andělů mezi zdravotníky nelehkého roku 2020 a užijte si finálový večer.

reklama

Vítězové obdrželi řadu cen jako roční pronájem automobilu Kia od společnosti Autobond Group, zájezd od Cestovní kanceláře Fantasy Travel, dále pro svá zařízení dostali řadu darů jako od společnosti Proma Reha Česká Skalice a další dárky. Vyhlašovala se jedna osoba ze zdravotnictví jako cena ředitele soutěže Davida Novotného. Večera se zúčastnil např. ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, Kateřina Zemanová, předsedkyně zdravotního výboru Poslanecké sněmovny prof. Věra Adámková, epidemiolog Roman Prymula, starosta města Náchod Jan Birke či předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Na akci se představily exkluzivně fotky andělů se známými osobnostmi ze soustředění, které probíhalo v Chateau Šanov a fotilo se s výrobky firem Medilab a Chirana T. Injekta.

1/Jana Pruknerová, 38 let, Nemocnice Jihlava, staniční sestra na JIP.

Jana Pruknerová pracuje jako staniční sestra 3 roky. Nejdříve začínala na lůžkovém oddělení interny a po mateřské dovolené přešla na JIP. Vždycky chtěla být zdravotní sestrou, je to pro ni povolání, které má smysl. Zdravotnictví mají v rodině, maminka byla ošetřovatelka, jedna teta sálová sestra a další dvě zdravotní sestřičky. Jana Pruknerová je maminkou desetileté Barborky a osmiletého Jardy. Hodně času jí zabírá práce, zvláště v době covidu to bylo náročné, ale když to jde, vyrazí s rodinou do přírody na výlety, ráda čte, ráda se setkává s přáteli. Do soutěže Anděl mezi zdravotníky Janu Pruknerovou přihlásilo vedení nemocnice, a přestože má trochu trému, na soutěž se těší.

2/Tereza Fibingerová, 42 let, Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha, staniční sestra na centrálních odběrech a příjmu materiálu.

Tereza Fibingerová je zdravotní sestra, 10 let pracovala na neurochirurgickém JIPu. Pak si Jana Fibingerová prošla onkologickým onemocnění, hledala něco klidnějšího a začala dělat odběry krve, posléze vedla oddělení centrálního odběru krve a materiálu. Po vypuknutí covidu se stala vedoucí odběrových center. Terezu Fibingerovou do soutěže Anděl mezi zdravotníky delegovalo vedení nemocnice. Bylo to pro ni příjemné překvapení a bere to jako ocenění své práce. Ze svého působení v soutěži se těší, není trémistka. Ve volném čase se věnuje dětem, rodině, zahradě. Začala též studovat manažerský kurz. Rodina je její největší opora.

3/Nikol Lepšová, 28 let, Královéhradecká lékárna v Náchodě, lékárnice.

Síť lékáren, kde Nikol Lepšová pracuje, patří mezi sponzory projektu Anděl mezi zdravotníky a právě vedení a kolegyně ji do soutěže přihlásili. Práce v lékárně byla náročná hlavně v začátcích pandemie, kdy byl nedostatek ochranných prostředků. To trávila celé dny v lékárně, míchala desinfekce a starala se o klienty. Ke studiu farmacie přivedla Nikol Lepšovou láska k chemii, a proto po gymnáziu byla farmacie jasná volba. S manželem rádi sportují, jsou vyznavači běhu a turistiky. Účast v projektu Anděl mezi zdravotníky je pro Nikol Lepšovu velká výzva, protože je trémistka, ale zase je ráda, že se mohla setkat se zdravotníky z jiných oborů a předat si zkušenosti.

4/Vladimíra Kočica, 43 let, Schrothovy léčebné lázně Dolní Lipová, fyzioterapeutka.

Maminka Vladimíry Kočicy je zdravotní sestra a povolání se zalíbilo i její dceři. Jako další obor si Vladimíra zvolila fyzioterapii. Do Dolní Lipové se přistěhovala a ve Schrothových lázních působní před dvacet let. Do soutěže ji nominovalo vedení a kolegyně. Byla potěšena, že jí okolí věří, na druhou stranu nebylo jednoduché se teď, v sezóně, uvolnit z práce. Vladimíra Kočica má dva syny, hodně času jí zabere péče o rodinu a domácnost. Ve volných chvílích pak s manželem rádi vyrazí do přírody, ať pěšky nebo na kole.

5/Vladimíra Svědínková, 52 let, Alzheimercentrum Průhonice, pečovatelka.

Do soutěže Vladimíru Svědínkovu do projektu Anděl mezi zdravotníky delegovala paní ředitelka a vrchní sestra. Jejich rozhodnutí, po počátečních rozpacích, nelituje. V oboru pečovatelka pracuje tři roky, předtím pracovala v lékárně. Práce Vladimíru Svědínkovou baví, jinak by jí nedělala. Práce pečovatelky v Alzheimercentru je náročná na psychiku a trpělivost, proto si Vladimíra nejlépe odpočine na procházkách se psem. Tam nikdo nemluví a nikdo po ní nic nechce.

6/Tomáš Miča, 52 let, EUC Klinika a.s. Zlín, primář interního oddělení, interních provozů.

Tomáš Miča je původním povoláním internista, dnes především gastroenterolog. Už ani neví, co ho přivedlo  medicíně, ale studovat lékařství se mu zdálo smysluplné. Chtěl dělat velký obor, internu, což se mu povedlo. Pak tehdy na jeho pracovišti neměli gastroenterologa a vybrali Tomáše Miču. Na gastroenterologii ho lákalo, že je to obor na rozhraní instrumentální medicíny a interny. Oboru se věnuje už před dvacet let a neměnil by. Trémou Tomáš Miča rozhodně netrpí a účast v projektu Anděl mezi zdravotníky ho nechává absolutně v klidu. Bere to spíš jako součást jakési popularizace medicíny.

7/Jana Farkačová, 74 let, Všeobecná fakultní nemocnice, zdravotní laborant.

Jana Farkačová pracuje v oboru 54 let. Tvrdí, že v rodině měli při narození laboratorní sudičky, protože sestra je také zdravotní laborant a nyní se na studium zdravotního laboranta chystá i vnuk. Přes dvacet let dělala Jana Farkačová vrchní laborantku v Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky, nyní už je „emeritní vrchní“ a může si práci vybírat. Nejvíc ji baví laboratoře a výuka. Učí budoucí laboranty a také studenty z biomedicínského inženýrství. Momentálně připravuje přednášku o dvojí kvalitě potravin. Velkým koníčkem Jany Farkačové je četba a cestování. S Českou asociací sester procestovala celou Evropu, nejenom jako turista, ale také jezdila za vzděláním do jiných laboratoří. Hodně času věnuje chalupě.

8/Jana Dušánková, 49 let, Masarykova nemocnice Ústí nad Labem, lékařka na onkologickém oddělení.

Janu Dušánkovou přivedla k medicíně láska. Aby šla s tehdejším svým klukem na stejnou vysokou školu, dala si přihlášku na medicínu. Pak ji to chytlo, víc než přítele. Ve čtvrtém ročníku byla na stáži na onkologii a tam se Jana Dušánková rozhodla. Líbilo se jí, že je to obor, který se věnuje člověku od hlavy až k patě, je tam také hodně velký podíl psychologie. Během praxe se dostala k oboru paliativní léčba. Jana Dušánková je vdaná, má dva skoro dospělé syny, manžel je učitel. Od své psychicky náročné práce si nejlépe odpočine v přírodě. Ráda běhá, jezdí na kole, cestuje, vrhla se na péči o zahradu. Účast na soustředění soutěže Anděl mezi zdravotníky pojala jako dovolenou, finále v Náchodě bude menší stres, ale jinak je dojem velmi pozitivní.

9/Radka Sajfridová, 52 let, Městské středisko sociálních služeb Marie Náchod, pečovatelka.

Radka Sajfridová pracuje jako pečovatelka už 23 let. Po mateřské dovolené, se nechtěla vracet k původní profesi dámské krejčové a nastoupila jako ošetřovatelka, sanitářka a nyní je oficiální název její profese pracovník přímo obslužné péče. V její práci důležitá nejen péče o fyzickou stránku klienta, ale i o psychickou. Po tolika letech v oboru umí Radka Sajfridová s lidmi vycházet. O soutěži Anděl mezi zdravotníky jako náchodská obyvatelka věděla a je zvědavá, jak bude finále v Náchodě probíhat. Nejvíc radosti přináší Radce Sajfridové její vnuk, kterému věnuje hodně volného času. Také pomáhá nemocným dětem na facebookém bazárku Smajlík dětem.

10/Dita Jetýlková, 49 let, Fakultní nemocnice Bulovka, vrchní sestra pneumologie 3. LF UK.

Dita Jetýlková vždycky chtěla být zdravotní sestřičkou a její přání se jí beze zbytku splnilo. Začínala po škole jako sestra na ARU, pak na JIPu na hrudní chirurgii a po jejím zrušení patří pod pneumologii. Pracovat ve zdravotnictví vydržela i díky tomu, že si práci domů nenosí. Náročnou práci zdravotní sestry se Ditě Jetýlkové evidentně podařilo s rodinným životem skloubit, protože je přes třicet vdaná a s manželem má tři dospělé děti. Má ráda turistiku, pohyb, čte a ze všeho je nejraději, když se sejde rodina dohromady.

11/Regina Kondělková, 28 let, student 2. Lékařské fakulty Karlovy Univerzity, 5. ročník.

Původně chtěla Regina Kondělková studovat veterinu, ale pak se přiklonila k medicíně. Studuje všeobecné lékařství, ale už dneska ví, že se zaměří na soudní lékařství. Tento obor ji zajímá a láká svou rozmanitostí. Přestože je studium hodně náročné, neměnila by. Regina pracovala v první vlně i v druhé vlně na covidu a příběh jedné pacienty a její vnučky rozhodl, že jí fakultní senát nominoval do projektu Anděl mezi zdravotníky. Regina Kondělková se dlouhá léta se věnovala amatérskému divadlu a pokud čas dovolí, ráda do divadla zajde i jako divák. Miluje četbu a cestování.

12/Patrice Awonseba Baba Musah, 35 let, Ústav pro péči o matku a dítě, lékař.

Patrice Awonseba Baba Musah pochází s Ghany. V roce 2005 dostal stipendium na studium v Čechách a chtěl se stát původně patologem. Ale pak při stáži viděl porod, podlehl zázraku zrození a vybral si obor porodnictví a gynekologie. „Doktor z Afriky“ v Čechách zakotvil, rodinu ale ještě nemá, prý se pořád hledá ta pravá. Dvě sestry jsou porodní asistentky v Ghaně a třetí studovala finance. Do projektu Anděl mezi zdravotníky Patrice Awonseba Baba Musah delegovalo vedení ústavu. Byl hodně překvapený. Velkým koníčkem je fotbal, pak také zajde do posilovny, na procházku, se známými na pivo. Hodně času věnuje odborným článkům a dalšímu vzdělávání a kvli jazyku čte české knihy. Přiznal, že zapomíná rodný jazyk. Když mluví s maminkou, míchá češtinu, angličtinu a rodné nářečí. Doufá, že se letos podívá domů do Afriky. Kvůli covidu se tam dva roky nedostal. Patrice Awonseba Baba Musah rád poznává krásy České republiky, i proto se těší na finále do Náchoda, kde ještě nikdy nebyl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama