Andělská křídla: Když kvůli rohlíkům labutě nemohou létat

Krmení labutí a kachen pečivem patří mezi zažité zvyklosti. V tomto případě ale platí, že ne všechny „tradice“ jsou správné. Pečivo totiž pro vodní ptactvo představuje pouze prázdné kalorie. Zasytí je, ale nedodá jim potřebné živiny. To může vést k vývojovým vadám, zdravotním potížím i smrti.

„U tohohle labuťátka nám začíná problém, kterému se říká andělské křidýlko. V téhle růstové fázi, kdy je křídlo hodně těžké a labuť nebyla správně živená –⁠ což je v Praze poměrně běžné, protože každý krmí rohlíky, tak osifikace závěsného aparátu zaostává za vývojem a růstem hmoty a křídlo se začíná vytáčet,“ názorně ukazuje ve videu veterinářka Pavlína Hájková, která pečuje o zraněné a nemocné živočichy ze Záchranné stanice hl. m. Prahy. Pokud se to včas nepodchytí a labuti se nedostane odborné pomoci, už nikdy nebude moci létat.

SALÁT 🥬NAD ROHLÍK 🥐! Slunečné a teplé počasí přímo vybízí k procházkám a ty často vedou k vodním plochám. Na rybnících a...

Posted by Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy on Wednesday, June 5, 2019

Podle Luboše Vaňka, vedoucího Záchranné stanice na Huslíku, není přikrmování vodního ptactva vůbec potřeba. Své přirozené potravy mají totiž dostatek. Ale pokud budete přece jen chtít labutím a kachnám přilepšit, můžete sáhnout například po čerstvém listovém salátu, kukuřici nebo třeba speciálních granulích pro vrubozobé ptáky.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

Tagy: