Zastánci zbraní našli hrdinu. Odvážný muž ukončil řádění šíleného střelce za pár vteřin

V obchodním centru poblíž amerického města Indianapolis začal v neděli mladý útočník z ničeho nic střílet do davu. Hlavní podezřelý – 20letý Jonathan Sapirman – dle policie zastřelil tři lidi, další dva zranil. Obětí ale mohlo být mnohem více, nebýt pohotového kolemjdoucího Elisjsha Dickena, který agresora zabil vlastní zbraní. Mezi prvním výstřelem útočníka a reakcí civilisty uplynulo pouhých 15 sekund.

Občané amerického státu Indiana velebí odvážného Dickena, který v neděli v obchodním centru Greenwood Park Mall rychle vyhodnotil blízké nebezpečí a rozhodl se zlikvidovat útočníka, jenž začal střílet do lidí.

Pravděpodobným pachatelem byl 20letý Sapirman, který měl už v minulosti problémy se zákonem. V obchodním centru chtěl pravděpodobně spáchat krvavý masakr. Do budovy si totiž přinesl dvě pušky a pistoli. Informoval o tom list Washington Post.

Agresor se šel podle webu New York Post na svůj útok nejprve připravit na toalety. Když odtamtud vyšel ven, začal střílet do lidí. Usmrtil přitom manželský pár – muže ve věku 56 let a jeho 37letou ženu. Stejně tak zavraždil i dalšího 30letého muže. Útočník navíc dva lidi zranil, mezi nimi i 12letou holčičku.

Pohotový zásah

Ve svém bezhlavém řádění by útočník zřejmě pokračoval i dál, nepočítal však s odvážným kolemjdoucím, který se mu postavil do cesty. Ozbrojený Dicken vystřelil na útočníka patnáct sekund od začátku agrese. Vypálit měl celkem desetkrát. Sapirman se po nečekané odvetné palbě snažil stáhnout zpátky na toalety, vlivem zranění se ale odporoučel na zem a později zemřel.

Zastánci držení zbraní upozorňují, že Dicken zareagoval mimořádně rychle a zneškodnil útočníka mnohem pohotověji, než by to dokázala policie. Ta přitom nejprve tvrdila, že Dicken střelil útočníka až po dvou minutách. Údajně za to mohla nepřesnost v podkladech při tiskové konferenci. Až následné vyšetřování ukázalo, že civilista skutečně zareagoval už v patnácté vteřině.

„Záznamy z kamer ukazují, že Sapirman opustil toalety v čase 17:56:48. Dicken ho zneškodnil v 17:57:03,“ opravil se šéf policie Greenwood James Ison.

Tagy: