Tetovaní vojáci už nevadí, rozhodla armáda. Slibuje si, že výrazně přibude nových rekrutů

Lidé s viditelným tetováním můžou nově nastoupit do armády. Vojáci tak následují vězeňskou službu a policii, které tuto možnost zavedly už dříve. Tetování tak může být třeba na pažích, předloktí, hřbetu ruky nebo i na krku. Armáda očekává, že nábor nových rekrutů by díky tomu mohl stoupnout až o deset procent.

„Hledáme uchazeče a uchazečky, kteří jsou talentovaní, motivovaní a můžou armádě něco přinést. A to jestli mají na předloktí vytetovaného draka nás v zásadě nezajímá,“ popsal vedoucí komunikace Armády ČR Ivo Zelinka. V minulosti podle něj bylo kvůli ozdobené kůži vyřazeno až deset procent uchazečů. Zdobení kůže je přitom podle vojáků i tatérů už zcela běžné. „V Praze do 30 let má tetování skoro každý,“ sdělil provozovatel tetovacího salónu Míla Bugtcher.

Volnější pravidla pro tetování platí od 3. února tohoto roku a týkají se už současných rekrutů. V pátek jich do náborového střediska přišlo osm. „Přemýšlel jsem o tetování, ale nevěděl jsem, jak to bude fungovat u armády,“ popsal v anketě CNN Prima NEWS rekrut Martin. Z webových stránek armády tak brzy zmizí i nařízení k úpravě vojáka. „S tetováním, které mělo být, ale stále není odstraněné, raději do Vyškova nenastupuj! Tvá služba by totiž netrvala dlouho,“ uvádí se v nařízení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Těším se. Díky Pavlovi jsem začal jezdit na motorce, říká budoucí šéf vojenské kanceláře Hradu

Někteří vojáci schovávali ozdobenou kůži tejpovací páskou v tělové barvě, pod dlouhý rukáv nebo návlek. „Je příjemné, že k tomu armáda přihlédla, protože tetování vojáka nedělá. Jde o to, co umí a jaké má dovednosti,“ sdělila vedoucí rekrutačního střediska Marie Chodilová.

„Nevidím na tom nic špatného,“ sdělil jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Mně to vůbec nevadí,“ dodal další. „Ty s tetováním na viditelných místech bych asi nebral. Ten člověk nemá důvěru,“ uvedl naopak další.

V roce 2018 už pravidla pro tetování rozvolnila například vězeňská služba. Tehdy toho využil třeba Lukáš Sumerauer a od té doby si nechal udělat tři tetování. „Přišlo hodně mladých kluků, který mají potetované ruce. Z těch lidí, kteří nastupují, má většina na sobě nějaký obrázek,“ řekl Sumerauer.

Do roku 2030 by česká armáda měla mít 30 tisíc vojáků. O necelých 7 000 víc než teď. Podle vedení armády je volnost v tetování jednou z cest, jak nábor zrychlit. Zákaz samozřejmě nadále platí pro extremistické symboly. „Neexistuje seznam symbolů, které by byly zakázané. Vždycky když tam bude nějaká pochybnost, nastoupí expertní posudek,“ popsal Zelinka.

Tagy:
armáda vojáci tetování kůže Praha Armáda České republiky Vězeňská služba České republiky