Babiš: Rakušan se tváří, jak je čistý. Ať zažádá o prověrku. Pryč s celou vládou, zní z SPD

Tisková konference hnutí ANO

Tiskové konference ANO a SPD

Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan by si měl kvůli kauze Dozimetr požádat o prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Před mimořádnou schůzí Sněmovny ohledně pražského korupčního skandálu ho k tomu vyzval předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Šéfka poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová pak Rakušana vyzvala k demisi. Pokud neodejde sám, měl by ho podle ní premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. Zástupci hnutí SPD následně prohlásili, že by demisi měla podat celá vláda.

„Rakušan by měl požádat o prověrku NBÚ,“ vyzval ho Babiš před tím, než se poslanci sešli z podnětu opozice k diskusi o korupčním případu kolem pražského dopravního podniku, v němž čelí stíhání vedle dalších lidí i někdejší primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Schillerová na tiskové konferenci uvedla, že na čtvrteční schůzi chce načíst čtyřbodové usnesení, které mimo jiné konstatuje, že korupční kauza Dozimetr významným způsobem znedůvěryhodňuje nejméně jednu z vládních stran a poškozuje dobré jméno Česka v Evropské unii.

Dále usnesení prohlašuje, že není záruka, že se Rakušan nebude snažit ovlivňovat orgány činné v trestním řízení. Podle ANO může být hnutí STAN, jehož je vicepremiér předsedou, jakožto právnická osoba v souvislosti s kauzou prověřováno.

„Dále vyzýváme Víta Rakušana k vyvození politické odpovědnosti a k demisi. Pokud tak neučiní, premiér Fiala by jej měl odvolat a nenavrhovat jako nástupce minimálně po dobu vyšetřování kauzy žádného nominanta STAN,“ zdůraznila šéfka poslanců ANO Schillerová.

Demise celé vlády

Vedle toho SPD žádá demisi celé vlády. Situace kolem „kriminální činnosti STAN na pražském magistrátu“ je podle předsedy hnutí Tomia Okamury natolik závažná, že se musí podrobně projednat na parlamentní úrovni. Kriminální jednání podle něj zasahuje i do struktur dalších vládních stran a poškozuje jméno ČR v zahraničí.

„Do kauzy Dozimetr jsou zapojení i TOP 09, ODS a Piráti, vzájemně se kryjí,“ prohlásil před mimořádnou schůzí Okamura.

Koaliční většina konání schůze pravděpodobně neumožní. Ještě před hlasováním o návrhu programu ale mohou vystupovat řečníci s přednostním právem.

Rakušan už dříve uvedl, že pro svou demisi nevidí důvod, popřel, že by jakkoli ovlivňoval policii. Podpořili ho i koaliční lídři včetně Fialy. Kvůli případu již dříve rezignoval na pozici ministra školství Petr Gazdík (STAN), jenž se stýkal s obviněným podnikatelem Michalem Redlem.

Tagy: