Atentát na Babiše plánován nebyl, řekla policie. Jeho výjezdy za voliči se vyostřují

Turné expremiéra Andreje Babiše (ANO) po jižních Čechách proběhlo za velmi vyostřené atmosféry kvůli demonstrujícím, kteří na jednotlivých zastávkách cesty na předsedu hnutí ANO čekali. Babiš dokonce při návštěvě Třeboně uvedl, že byl na jeho osobu nahlášen atentát. Policie však ve čtvrtek uvedla, že se tato informace nezakládá na pravdě.

Babiš od úterního rána objížděl jižní Čechy a často se setkával s velmi negativním přijetím. Například v Třeboni si na jeho pojízdný karavan počkaly desítky pískajících demonstrantů s transparenty a bývalý premiér tak musel z místa vycouvat. Jihočeské město nakonec opustil úplně, a to kvůli údajně plánovanému atentátu.

Pro Budějckou drbnu Babiš uvedl: „Je to projev demokracie. Hází předměty, údajně hlásili atentát.“ Pro CNN Prima NEWS pak Babiš dále rozvedl, co se odehrálo. „Policie nám doporučila, abychom z Třeboně odjeli, protože tam byl nahlášený atentát, a situaci vyhodnotila tak, že nás není schopna v dané chvíli ochránit. Já chtěl původně i tak na náměstí zůstat, přišla opět ohromná spousta našich podporovatelů, kterým za jejich odvahu děkuji. Agrese a vulgarita hejtrů v Třeboni byly dnes daleko za hranou,“ sdělil.

Policie však ve čtvrtek na sociálních sítích uvedla, že žádný atentát plánován nebyl. „Pražští kriminalisté šetřením zjistili, že se informace o plánovaném atentátu nezakládá na pravdě,“ uveřejnili policisté na svém Twitteru.

Demonstranti jako fašisté

Situace se však vyostřila také v dalších dnech. Babiš na adresu protestujících například v Táboře uvedl, že jde o fašisty a nacisty, či o voliče nynější vlády premiéra Petra Fialy (ODS) a stejné lidi, kteří napadli policii v Českém Krumlově. „Nám policie, která nás nebyla schopná ochránit, v Třeboni řekla, že máme jít pryč, protože na nás bude atentát,“ vrátil se pak bývalý premiér k úterní návštěvě Třeboně.

Odpůrci tam podle něj jeho skupinu ohrožovali, házeli po ní předměty. „Bylo by dobré, kdyby šéfové těch pěti (vládnoucích stran pozn. red.) vyzvali svoje voliče, aby nebyli agresivní, aby nebili naše fanoušky, aby nechodili na naše mítinky,“ řekl Babiš.

Další incident se odehrál v Borovanech. Policejní prezident Martin Vondrášek vyjádřil znechucení nad zákrokem, kde neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Zděšení a rozhořčení veřejnosti ze zásahu sdílí i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Policie nesmí budit dojem, že funguje jako ochranka jakéhokoliv jednotlivce,“ napsal Rakušan.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.