reklama

audit

Výpis příspěvků ke štítku „audit“

Trest za nezákonná opatření. Ministerští úředníci přijdou o část platu, včetně náměstka

Některým úředníkům na ministerstvu zdravotnictví se kvůli špatně napsaným pandemickým opatřením sníží platy. Výpověď však nikdo nedostane. Informoval o tom Český rozhlas. Desítky opatření zrušily soudy. Audit, který měl mimo jiné odhalit zodpovědnost úředníků, inicioval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kontroloři vedle nerespektování nejvyšších soudních autorit identifikovali tři další pochybení.

Wagenknecht: Když Babiš nemá argumenty, začne vás urážet a hledá viníky vlastních chyb

Když premiér Andrej Babiš (ANO) nemá žádné argumenty, začne své oponenty urážet a hledá viníky svých vlastních chyb. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to řekl nynější senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty), který byl v minulosti Babišovým náměstkem na ministerstvu financí. Podle něj je navíc nevhodné, když se k dotační kauze vůbec premiér či jeho ministři vyjadřují. Wagenknecht dodává, že tím de facto potvrzují Babišův střet zájmů.

Majitel dceřiné společnosti Agrofertu? Andrej Babiš, uvádí německý registr

Německý registr skutečných vlastníků firem eviduje českého premiéra Andreje Babiše jako akcionáře a obmyšleného u společnosti SKW Stickstoffwerke Piesteritz, která je součástí koncernu Agrofert. Ve čtvrtek na to upozornila protikorupční organizace Transparency International (TI). Ještě loni v listopadu TI poukazovala na to, že Transparenzregister, jak se rejstřík jmenuje, Babiše ve vlastnických strukturách neuvádí.

Agrofert získal od státu 155 milionů na projekty kritizované auditem. Vracet je nehodlá

Z projektů kritizovaných auditem Evropské komise už Česko vyplatilo firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny zhruba 155 milionů korun. Nyní jde o to, zda by tyto peníze neměla firma vrátit. Agrofert tvrdí, že nikoli. Není ani jasné, zda to po něm bude stát požadovat, protože ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo pro místní rozvoj se závěry komise nesouhlasí. Podle analytičky Lenky Zlámalové ale dotace vyplaceny být neměly.

Babiš o Vrběticích: Zemanovi jsem vysvětlil, že pracujeme jen s jednou vyšetřovací verzí

V kauze Vrbětice je jen jedna vyšetřovací verze, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po pravidelném setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Česká hlava státu v neděli uvedla, že bere v potaz i verzi, že za výbuch muničních skaldů ve Vrběticích může špatná manipulace některého z pracovníků areálu. Babiš ale prý Zemanovi vysvětlil, že vyšetřovatelé pracují jen s verzí, že šlo o útok ze strany Ruska.

Dostálová: Orgány ČR nesouhlasí se závěrem auditu EU o Babišově střetu zájmů

České orgány nesouhlasí se závěrem unijního auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v pondělí novinářům řekla, že proti sobě stojí dva právní názory, mezi kterými by měl rozhodnout jedině nezávislý soud. Úřady podle ní analyzují možné kroky, které by k získání soudního rozhodnutí vedly.

Babišův střet zájmů: Vondráček premiéra brání, opozice kritizuje, Zemana nezajímá

Je to stále stejná zpráva, která unikla v prosinci 2020, nyní pouze byla oficiálně zveřejněna, myslí si předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) o definitivním závěru auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) jde o potvrzení toho, co už je několik let jasné. Prezident republiky Miloš Zeman nevidí důvod, proč by se o evropský audit měl zajímat, opoziční politici vyzývají k odchodu Andreje Babiše z politiky.

Jurečka k Babišově střetu zájmů: Normální politik by si sbalil housličky a odešel

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky se česká politika nachází v situaci, která nemá obdoby. Závěry auditu Evropské komise, konstatující střet zájmů Andreje Babiše, jsou definitivní a Česká republika se proti nim už nemůže odvolat. Česko by se mohlo obrátit na Soudní dvůr Evropské unie. „To ale nemá odkladný účinek a Česká republika přijde o desítky až stovky milionů korun,“ uvedl Jurečka ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dotaci pro firmu Tomanovy rodiny ČR vracet nebude. Komise ukončila audit bez sankce

Evropská komise (EK) ukončila prověřování ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) kvůli možnému střetu zájmů bez sankce. Česká republika proto nebude vracet peníze za poskytnutí dotace pro firmu navázanou na Tomanovu rodinu. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Prověřování kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a koncernu Agrofert nadále pokračuje.

reklama