reklama

Australskému zachránci velrybího mláděte hrozí pokuta za zničení sítí

velryba Austrálie
I dobrý úmysl zachránit velrybu se nakonec může vymstít
Foto: Profimedia.cz

Na málokoho lépe sedí rčení „pro dobrotu na žebrotu“ než na Australana, který se u tamního Zlatého pobřeží nedaleko Brisbane v malé loďce vydal vyprostit velrybí mládě zapletené v sítích proti žralokům. Muži nyní hrozí pokuta až 27 tisíc australských dolarů, protože se dopustil trestného činu.

reklama

Podle australského zpravodajského serveru news.com.au zahlédl muž, který se novinářům představil pod přezdívkou Django, velrybí mládě zapletené do sítí zahlédl brzy ráno, když si pomocí dronu prohlížel místní pobřeží. Následně ohlásil případ úřadům, ale po několika hodinách bez pomoci mu došla trpělivost a rozhodl se velrybu zachránit sám.

„Tenhle den mě asi vyjde dost draho, ale to je jedno. Platí tu nějaké zákony, tak to prostě je. Myslím si, že většina lidí by udělala to, co já. Občas za to zkrátka musíte zaplatit,“ sdělil australským novinářům Django. Poškozování sítí, které chrání pobřeží před žraloky, je totiž v Austrálii bráno jako trestný čin, za který nyní zachránci momentálně hrozí pokuta v přepočtu až 445 tisíc korun.

Velryba odplula na volné moře

Podle australského senátora Marka Furnera šlo o velmi riskantní čin: „Už se mnohokrát stalo, že se lidé do sítí zamotali a nepodařilo se je zachránit,“ řekl serveru news.com.au senátor. Případem se teď budou zabývat australské úřady, které rozhodnou, zda bude Django potrestán. Velrybí mládě po vyproštění ze sítí odplulo na volné moře.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Ústavní ochrana vody by umožnila zaplavovat obce, varuje šéfka sněmovního výboru

Ústavní ochrana vody by umožnila zaplavovat obce, varuje šéfka sněmovního výboru

Návrh na ústavní ochranu vody, který dokončuje ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), se zatím nesetkal s velkou podporou. Poslancům například vadí, že ministr zákon nepředloží za vládu, nýbrž jako poslaneckou novelu. Poslankyně za Piráty a šéfka výboru pro životní prostředí Dana Balcarová CNN Prima NEWS řekla, že chystaný návrh umožní zaplavovat některé obce.

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

reklama
Tučné odškodné pro zakázané kožešinové farmy napočítal sám farmář. Poslanci to nevěděli
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama