Auto se šrotem v Plzni splašilo koně s dětmi: Dívka je zraněná, zvíře utratili. Řidič ujel


Běžný návrat z jezdeckého tréninku v Plzni se během několika vteřin změnil v drama. Po průjezdu auta s kovovým šrotem se splašila pětice koní, na kterých jely děti. Některé spadly ze sedla, řidič ujel. Incident skončil vážným zraněním dívky a utracením koně. Štáb CNN Prima NEWS v úterý mluvil se svědky události.

Podle svědků projíždělo kolem skupiny dětí na koních SUV s přívěsem naloženým kovovým šrotem. Instruktorka prý řidiče upozornila, aby zpomalil. „Mávala jsem na něj, byla jsem na něj otočená, on jel pořád dál. Tak jsem si chytla alespoň toho koně, co jsem vedla,“ popsala momenty před nehodou instruktorka jezdectví a majitelka jednoho z koní Nikola Jenšíková.

ČTĚTE TAKÉ: Tragickou nehodu na Brněnsku zavinili kanci. Tři lidé zemřeli, vážně zraněné jsou i děti

Hluk nákladu vyděsil i další čtyři zvířata, na kterých jely děti. Několik jezdců skončilo na zemi, jeden kůň vyrazil tryskem pryč. „Pelášil podél řeky a v nějaké díře nechal nohu. Zadní nohu měl přelomenou, což by nebylo tak fatální, ale ta přední noha… úplně vytržená,“ uvedl majitel stáje Petr Hermann. Podle veterináře Ladislava Kuncla jsou taková zranění pro koně neslučitelná se životem a muselo proto dojít k jeho utracení.

Kůň podle svědků vyběhl z posledních sil na cestu vedle řeky a v těchto místech z něj 13letá Eliška spadla. „Mám tři praskliny v čelisti, šest prasklých zubů, šest stehů na spodním rtu a dva stehy na horním rtu. Zlomenou nosní přepážku a na nártu mám sádru, protože mám zlomené nějaké ty kůstky,“ vyjmenovala mladá jezdkyně zranění, která jí pád způsobil.

„Když se splaší jeden kůň, tak se pak splaší všichni. Fakt stačilo, aby ten člověk přibrzdil,“ dodala Jenšíková. Navíc po nehodě podle svědků z místa odjel. „Musel vidět tu skrumáž, musel vidět děti na zemi a že se něco děje,“ nechápe Hermann. Zraněná Eliška označila řidičovo chování za zbabělé.

Nikdy jsem na místě nebyl, řekl údajný řidič

Policisté zatím případ vyšetřují jako dopravní nehodu. „Může dojít i k tomu, že na základě výslechů a dalšího šetření dojde k překvalifikování celé věci,“ doplnil mluvčí plzeňských policistů Ondřej Hodan.

V době natáčení se na místě neštěstí objevil muž, který měl podle chovatelů koní automobil řídit. Sám to ale odmítal, dle svých slov na místě nikdy nebyl. Na dotaz redakce, zda je mu alespoň líto, co se stalo, odpověděl, že je to skvělé. „Ukázalo to povahu lidí. Prezentuje se to jako emoční dryák,“ sdělil reportérce. Jestli šlo tragédii zabránit a kdo za ni ponese odpovědnost, snad brzy odhalí policisté.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řidička přišla s neskutečnou výmluvou. Její riskantní jízdu na Mladoboleslavsku zachytila kamera