reklama

Autoškoly jsou přeplněné. Za řidičský průkaz si ted navíc připlatíte až dva tisíce

Autoškoly v Česku hlásí rekordní nápor zájemců o řidičský průkaz. Podle nich za to může nucená přestávka způsobená pandemií. Některé autoškoly musely prodloužit čekací doby, v jiných žadatele rovnou odmítají. Spolu s velkým zájmem poroste také cena. Podle asociace autoškol asi o tisíc až dva tisíce korun.

reklama

Například jablonecká autoškola v poslední době nestíhá uspokojit všechny zájemce, jejich počet se výrazně zvýšil. „Momentálně jsme vyhlásili stop stav, protože máme opravdu plno. Jsou tam kapacitní možnosti učebny, máme omezený počet vozidel, omezený počet instruktorů,“ říká majitel autoškoly Jan Hlavatý.

K tématu

Michal Vítek ale měl štěstí, ještě ho vzali a kurz brzy dokončí. „Autoškola je poměrně závažná a důležitá záležitost, kterou jsem chtěl stihnout co nejdřív, takže jsem moc rád a nezávidím těm, kteří to nestihli,“ říká.

Doba nástupu do autoškoly je delší

Rekordní zájem hlásí také některé autoškoly v centru Prahy, žadatele ale zatím odmítat nemusí. Prodloužila se ale doba nástupu do kurzu. Zatímco před koronavirovou krizí to byl zhruba týden, nyní je to mnohem déle.

„Když někdo přinese přihlášku s lékařským posudkem, asi za měsíc s ním začneme jezdit tak, abychom se mu mohli věnovat,“ vysvětluje majitel pražské autoškoly Roman Kříž.

„V momentě, kdy se dva měsíce nezkoušelo, je v tuhle chvíli poměrně velký nedostatek zkoušek a žadatel bohužel musí čekat déle, než je zvykem,“ říká místopředseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

K tématu

Spolu s vyšším zájmem ale roste také cena kurzu. „Vnímejme to v horizontu nižších desítek procent. Tisíc, dva tisíce korun za kurzovné,“ uvádí Horčička. Roman Kříž zase dodává, že zdražují průběžně zhruba o pět set korun. „Abychom mohli zaplatit učitele. Náklady se zvyšují, takže tím, že je hodně lidí, ceny jdou nahoru,“ vysvětluje.

Také majitel autoškoly v Jablonci na Nisou Jan Hlavatý se rozhodl zvýšit cenu za kurz. „Zdražovali jsme z jedenácti tisíc na téměř dvanáct, takže kolem deseti procent. Bylo to zejména z důvodu opatření po koronaviru,“ vysvětluje.

I přesto podle asociace autoškol poskytuje Česká republika nejlevnější řidičské kurzy v Evropě. „Řidičák“ skupiny B u nás vyjde zhruba na deset tisíc korun, v Nizozemsku na 65 tisíc. Dráž je i na Slovensku, kde zájemci zaplatí asi 15 tisíc korun.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo

Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo

Po roce pandemie koronaviru v Česku věří protiepidemickým opatřením jen asi 40 procent Čechů, zatímco na počátku to bylo dvakrát více. Start boje s epidemií byl dobrý, pak ale přišly chyby. Shodli se na tom hosté speciálu Rok s koronavirem na CNN Prima NEWS, jimiž byli bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), epidemiolog Rastislav Maďar, prezident České lékařské komory Milan Kubek a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

360°

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Česko si připomíná rok s pandemií koronaviru. Ze světového lídra se Česká republika propadla téměř na dno evropského žebříčku. Jak ovlivnila globální pandemie životy a co bude dál? Ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové odpoví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České lékařské komory Milan Kubek a epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal. Sledujte je živě od 20 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Hlídku městské policie přivítal ohňostrojem. Alkohol je svi*a, řekl
Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama