reklama

Autoškoly jsou přeplněné. Za řidičský průkaz si ted navíc připlatíte až dva tisíce

Autoškoly v Česku hlásí rekordní nápor zájemců o řidičský průkaz. Podle nich za to může nucená přestávka způsobená pandemií. Některé autoškoly musely prodloužit čekací doby, v jiných žadatele rovnou odmítají. Spolu s velkým zájmem poroste také cena. Podle asociace autoškol asi o tisíc až dva tisíce korun.

reklama

Například jablonecká autoškola v poslední době nestíhá uspokojit všechny zájemce, jejich počet se výrazně zvýšil. „Momentálně jsme vyhlásili stop stav, protože máme opravdu plno. Jsou tam kapacitní možnosti učebny, máme omezený počet vozidel, omezený počet instruktorů,“ říká majitel autoškoly Jan Hlavatý.

K tématu

Michal Vítek ale měl štěstí, ještě ho vzali a kurz brzy dokončí. „Autoškola je poměrně závažná a důležitá záležitost, kterou jsem chtěl stihnout co nejdřív, takže jsem moc rád a nezávidím těm, kteří to nestihli,“ říká.

Doba nástupu do autoškoly je delší

Rekordní zájem hlásí také některé autoškoly v centru Prahy, žadatele ale zatím odmítat nemusí. Prodloužila se ale doba nástupu do kurzu. Zatímco před koronavirovou krizí to byl zhruba týden, nyní je to mnohem déle.

„Když někdo přinese přihlášku s lékařským posudkem, asi za měsíc s ním začneme jezdit tak, abychom se mu mohli věnovat,“ vysvětluje majitel pražské autoškoly Roman Kříž.

„V momentě, kdy se dva měsíce nezkoušelo, je v tuhle chvíli poměrně velký nedostatek zkoušek a žadatel bohužel musí čekat déle, než je zvykem,“ říká místopředseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

K tématu

Spolu s vyšším zájmem ale roste také cena kurzu. „Vnímejme to v horizontu nižších desítek procent. Tisíc, dva tisíce korun za kurzovné,“ uvádí Horčička. Roman Kříž zase dodává, že zdražují průběžně zhruba o pět set korun. „Abychom mohli zaplatit učitele. Náklady se zvyšují, takže tím, že je hodně lidí, ceny jdou nahoru,“ vysvětluje.

Také majitel autoškoly v Jablonci na Nisou Jan Hlavatý se rozhodl zvýšit cenu za kurz. „Zdražovali jsme z jedenácti tisíc na téměř dvanáct, takže kolem deseti procent. Bylo to zejména z důvodu opatření po koronaviru,“ vysvětluje.

I přesto podle asociace autoškol poskytuje Česká republika nejlevnější řidičské kurzy v Evropě. „Řidičák“ skupiny B u nás vyjde zhruba na deset tisíc korun, v Nizozemsku na 65 tisíc. Dráž je i na Slovensku, kde zájemci zaplatí asi 15 tisíc korun.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Další články
reklama
reklama