reklama

Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti

Nejrizikovější skupinou na českých silnicích jsou mladí řidiči do 24 let. Jejich vinou u nás loni zemřelo 84 lidí. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS o zlepšení řidičské úrovně v Česku debatovali dopravní expert Roman Budský, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold a předseda Asociace autoškol Ondřej Horázný. Shodli se na tom, že řidičské zkoušky by se měly zpřísnit nebo přesunout do větších měst.

reklama

„Například v Praze má autoškola úplně jinou úroveň než v malém městě. Jsou tam tramvaje nebo víceproudé komunikace. Zkouška by se tedy měla více sjednotit, protože momentálně máme 205 různých měst, kde lze autoškolu dělat,“ řekl Horázný.

S ním částečně souhlasí i Budský, podle kterého by si měli řidiči z malých obcí zkusit jízdy ve velkých městech a naopak. „Právě řidiči z větších měst nejsou občas schopni jet více než šedesát, protože na to nejsou zvyklí,“ dodal dopravní expert.

Řidičský průkaz na zkoušku od roku 2022

Diskutovaným tématem je takzvaný řidičák na zkoušku, který plánuje zavést Ministerstvo dopravy. Počítá s tím, že lidem, kteří řídí méně než dva roky, by na odebrání průkazu stačilo pouze šest trestných bodů namísto současných dvanácti. „Řidičák na zkoušku plánujeme od roku 2022. Uvidíme, jak bude náročné vyjednávání o změně silničního zákona v Poslanecké sněmovně,“ popsal současný stav řidičského průkazu na zkoušku Neřold.

K tématu

Podle Horázného je potřeba především změnit práci s řidiči před a po zkoušce. „Například v Rakousku je nejprve autoškola, poté tři tisíce kilometrů s rodiči a nakonec zase autoškola,“ vysvětlil předseda Asociace autoškol. Stejný názor má také Budský, který říká, že řidič není pořádně vyježděný dříve, než ujede sto tisíc kilometrů. A bez dohledu by měl za volant usednout až po zmíněných třech tisících.

Člověk se stává řidičem postupně

Za vysoký počet nehod u mladých lidí může podle expertů samozřejmě nezkušenost. „Člověk se řidičem stává postupně. U nás málo připravujeme začínající jedince na rizikové situace. Je potřeba, aby si lidé s krátkou dobou praxe uvědomili, že řidičák není jen něco, co si vystaví doma,“ dodal Neřold.

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama