Babiš: Fialu nahradíme a za měsíc je vše v cajku. K narozeninám mu přeji, aby nelhal

Premiérovi Petru Fialovi (ODS) k narozeninám přeji, aby nelhal, vzkázal přes CNN Prima NEWS šéfovi kabinetu jeho předchůdce a předseda ANO Andrej Babiš. Podle něj si má Fiala odpočinout a odejít. „My ho nahradíme a za měsíc je vše v cajku,“ plánuje. Fiala slaví 58. narozeniny ve čtvrtek 1. září při jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. V pátek je má Babiš. „V mém věku se už nic neslaví,“ komentoval to.

„Premiérovi přeji, aby nelhal, protože neustále lže. A hlavně zdraví. Měl by si odpočinout, odejít s vládou. My ho nahradíme a vyřešíme to, za měsíc je všechno v cajku. A nebudete platit tak vysokou elektřinu,“ řekl Babiš CNN Prima NEWS.

Ten oslaví 68. narozeniny hned po Fialovi, tedy v pátek 2. září. Zdá se, že i v tu dobu ještě bude probíhat schůze Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. Zatím totiž na plénu vystupují ti, kteří mají přednostní práva, tedy předsedové a ministři. Každý z nich měl doposud téměř hodinový projev. Do následné rozpravy se pak přihlásilo 37 poslanců. Zákonodárci si navíc odhlasovali, že mohou jednat po 19., 21. hodině i po půlnoci.

„Oslavím tu narozeniny? Jak víte, jak dlouho to bude trvat? Zítra mám rodinu, takže určitě budu s rodinou,“ snažil se vykroutit z otázky, co říká na to, že na schůzi oslaví narozeniny i on.

Snažit se uspíšit schůzi, kterou svolalo jeho hnutí s podporou SPD, se prý ale snažit nebude. „Svým poslancům nic říkat nebudu, nejsem předseda klubu. Poslouchám Alenku Schillerovou, snad se tam všichni vyjádří a do rána to skončí,“ uvedl.

Babiš: V mém věku už se nic neslaví

To ale znamená, že by Babiš během schůze opravdu narozeniny měl. Pokud tedy nenechá své poslance na jednání a sám neodjede na noc domů. Právě fakt, že do Sněmovny nechodí, je mu často vyčítán. „Děkuji, že jste dorazil do práce,“ popíchl ho ve čtvrtek například premiér Fiala.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po osmé hodině večerní řekl, že v sále Babiše nevidí. „Váš pan předseda svolal schůzi a odešel, on příliš do práce nechodí. Vy jej budete vždy bránit, protože vás dostal do Sněmovny. Také mi mezi čtyřma očima řeknete, že vám to vadí, ale tady nevystoupíte. Žádná fakta na obhajobu vašeho šéfa nejsou,“ mluvil k poslancům ANO.

Babiš tak CNN Prima NEWS nakonec řekl, že své narozeniny neslaví. „V mém věku se už nic neslaví,“ podotkl.

Havlíček: Končit budeme až v pátek

Přání premiéru Fialovi poslal i první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Ten na rozdíl od Babiše délku schůze vidí realističtěji. „Dobrá zpráva pro premiéra je, že pokud vláda padne, nebude to už v den jeho narozenin, skončíme určitě až v pátek. Ale v každém případě mu upřímně přeji pevné zdraví. Z pracovního pohledu mu přeji lepší vládní tým, který zvládne náročné období alespoň o trochu důstojněji než současná sestava. Ta je pro něj narozeninovým darem danajským,“ podotkl pro CNN Prima NEWS.

Fiala ve čtvrtek dostal ale i „milejší“ přání, a to od svých ministrů a poslanců. Šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09) je dokonce zmínil i na plénu. „Téměř devátý měsíc jsem ve vládě Petra Fialy. Je to navíc můj bývalý rektor, je to výborný šéf. Za chlapem musí být něco vidět a za ním je vidět kampus univerzity. Popřál bych mu vše nejlepší,“ řekl za potlesku poslanců.

Šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) prý dala premiérovi k narozeninám svetr. „Ten je symbolem, že proti diktátorovi Putinovi může bojovat každý z nás, což ostatně Petr Fiala činí od prvního dne války na Ukrajině jako respektovaný evropský lídr s naprosto jasnou pozicí, odvahou a tahem na branku,“ vysvětlila CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:02

V Rusku se demonstruje proti mobilizaci

11:42

Zelenskyj: Ukrajina ve válce proti Rusku převzala iniciativu

11:15

Jak na anexi reagují západní politici?

10:48

Ukrajinci odhadují, že v Lymanu obklíčili na 5000 ruských vojáků

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.