Fiala při jednání o nedůvěře vládě slaví narozeniny. Dala jsem mu svetr, přiznala Pekarová

Premiér Petr Fiala (ODS) letos slaví 58. narozeniny netradičně, a to během jednání o vyslovení nedůvěry vládě. „Je to opravdu vypečený dárek,“ glosují poslanci a přejí mu, aby ve Sněmovně neseděli několik hodin. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) mu prý dala svetr. Schůze se může protáhnout až do pátku 2. září, kdy má narozeniny jeho předchůdce a politický rival Andrej Babiš (ANO), tomu bude 68 let. Ten ale podle šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného pád vlády jako dárek nedostane.

„Přeji mu zejména hodně zdraví a sil do této nelehké doby nelehkých úkolů, které řeší. Jako dárek pro něj mám svetr, který je symbolem, že proti diktátorovi Putinovi může bojovat každý z nás, což ostatně Petr Fiala činí od prvního dne války na Ukrajině jako respektovaný evropský lídr s naprosto jasnou pozicí, odvahou a tahem na branku,“ vzkázala Fialovi přes CNN Prima NEWS šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) s tím, že symbolický svetr premiérovi už předala.

„Zasloužil by si jistě lepší oslavu, než účast na akci ‚odpoutávání pozornosti od kauz Andreje Babiše‘,“ reagovala na jednání o nedůvěře vládě.

„Je to opravdu vypečený narozeninový dárek. Premiérovi přeji, aby si dokázal zachovat nadhled nad mnoha nízkými útoky a se stejnou nezlomnou vůlí vyvedl naši zemi z krize. Samozřejmě mu také přeji mnoho radosti a pevné zdraví,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Osobně předsedovi kabinetu popřál už i ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). „V první řadě kromě zdraví také to, aby si dokázal i přes náročnou práci najít alespoň nějaký čas na své blízké a věci, které ho těší. Jinak mu přeji to samé, co při jeho nástupu do funkce: hodně sil a odhodlání do dalšího období. Naši zemi totiž čeká hodně výzev, na jejichž zvládnutí je třeba spolupracovat bez ohledu na barvu politického dresu,“ zdůraznil.

„Panu premiérovi předně přeji hodně zdraví, síly a energie, protože se nenacházíme v lehké době a on samozřejmě nese tu největší odpovědnost, když stojí v čele vlády. Čtvrteční schůzi jsme samozřejmě nijak nekoordinovali, tak bych mu hlavně přál, abychom tu nemuseli trávit desítky hodin a v rozumném čase zvládli. To je ale věcí opozice,“ pronesl pro CNN Prima NEWS Marek Výborný.

K přání premiérovi se přidali i další. „Tento čtvrtek má narozeniny Petr Fiala. Přeji vše nejlepší, hlavně hodně zdraví, štěstí, lásky a vnitřní spokojenosti,“ vzkázala poslankyně Barbora Urbanová (STAN) na Twitteru.

Pevné nervy a klid Fialovi přeje i šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. „Přeji mu hodně sil a aby si udržel svůj klid spojeny s jasnou rozhodností. To vše potřebuje. Ale samozřejmě také pevné zdraví a spokojenost,“ napsal CNN Prima NEWS.

„Můj starší syn má dnes narozeniny, stejně jako pan premiér Petr Fiala. Místo na oslavě narozenin syna tak teď sedím na jednání k vyslovení důvěry vládě oslavence Petra Fialy. Ani nevíte, jak jsem rád, že nesedím na jednání o důvěře vlády Andreje Babiše, který má narozeniny zítra,“ vzpomenul na Twitteru i první místopředseda STAN Lukáš Vlček.

Na čtvrteční jednání dolní komory reagoval i lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. „Panu premiérovi přeji hlavně co nejkonstruktivnější opozici, která se bude snažit řešit problémy této země a nejen dělat show pro své příznivce. A jestli má narozeniny v den, kdy je mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, je absolutně nepodstatné,“ podotkl pro CNN Prima NEWS.

„Narozeniny mohou být důvodem k rekapitulaci a zhodnocení života. Premiérovi Fialovi přeji samozřejmě hodně zdraví, štěstí a pevné nervy. Jistě si nemyslel, ze své narozeniny oslaví v takovém prostředí. Ale je to práce. Na oslavy teď není čas,“ přidala se k Bartoškovi místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Další místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová (Piráti) Fialovi popřála, aby se mu povedlo co nejdříve vyjednat celoevropské řešení energetické krize. „To považuji za ten největší úkol, který před námi dnes leží,“ podotkla.

Fialovy narozeniny nakonec zmínil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), když vystoupil na plénu Sněmovny. „Téměř devátý měsíc jsem ve vládě Petra Fialy. Je to navíc můj bývalý rektor, je to výborný šéf. Za chlapem musí být něco vidět a za ním je vidět kampus univerzity. Popřál bych mu vše nejlepší,“ řekl za potlesku poslanců.

Babiš dárek nedostane

V pátek pro změnu oslaví narozeniny bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který spolu s SPD svolal jednání o nedůvěře vládě. „Babišovi ten dárek v podobě padnutí vlády nedáme, to vím zcela jistě,“ dodal Výborný v Poslanecké sněmovně.

Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že kabinet důvěru dolní komory neztratí. K tomu, aby padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vývoj jednání sledujeme v on-line reportáži.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká
360°

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty
Rusko

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Že chce být Babiš premiérem? Nemá právo to říkat, když mou nabídku odmítl, zlobí se Zeman
Miloš Zeman

Že chce být Babiš premiérem? Nemá právo to říkat, když mou nabídku odmítl, zlobí se Zeman

Andrej Babiš nemá právo říkat, že chce být premiérem, když mou nabídku odmítl, zlobil se v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Reagoval na slova šéfa hnutí ANO, který se poslední dobou několikrát nechal slyšet, že mu premiérská role sedí víc než zvažovaná prezidentská a že prioritou hnutí je, aby se vrátilo do vlády.

Infobox
sledujeme živě
06:02

Soud bude pokračovat v projednávání kauzy Čapího hnízda

05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Domácí zpravodajství

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.