Babiš k Richterové: Piráti jsou extrémní levice a já levicový populista. Rozuměli bychom si

Piráti jsou extrémní levice a já levicový populista, rozuměli bychom si, vpálil v úterý ve Sněmovně bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš místopředsedkyni dolní komory Olze Richterové (Piráti). Řeč byla o dodávkách ruského plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině. Babiš to řekl, když opoziční hnutí ANO a SPD obstruovala mimořádnou schůzi, kterou chtěli vládní poslanci.

„Mně je strašně líto, že jste se nestala ministryní práce a sociálních věcí, protože máte dobré sociální cítění. Piráti jsou extrémní levice, já jsem levicový populista, my bychom si skvěle rozuměli,“ řekl Babiš Richterové, když se hádali o plynu z Ruska.

„Řekla jste, že jsem měl jako premiér zájem zachovat závislost na ruském plynu. Nemluvte o plynu, nerozumíte mu. Těšil jsem se, že budete tou ministryní, protože na resortu je plno práce. To nedopadlo,“ rýpal Babiš u řečnického pultíku ve Sněmovně.

Babiš tak reagoval na slova Richterové z nedělní Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Místopředsedkyně Sněmovny tam řekla, že Babiš může za ukončení projektu na vybudování plynovodu, který by v budoucnu mohl zajistit dodávky z Norska. Podle místopředsedkyně to udělal kvůli svému byznysu, který „je závislý na ruském plynu“.

„Říkala jsem, že tam poslanec Babiš mohl mít vliv, byznysový zájem, na tom, že je chemička nastavená spíš na ropu ruskou než norskou. Chci zdůraznit, že jsem se patrně trefila do černého, že to vyvolalo diskuzi,“ pokračovala v úterý na plénu Sněmovny Richterová. Babiš však opakoval, že nejde ovlivnit, odkud plyn teče, když je překupovaný z Německa.

Poslanci se v úterý sešli na mimořádné schůzi, kterou svolala šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na popud vládních poslanců (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti). Zákonodárci mají na programu například konec EET, korespondenční volbu nebo zákon o střetu zájmů.

Některé body chtějí opoziční hnutí ANO i SPD obstruovat. Po pěti hodinách poslanci schválili program. Čeká se dlouhé jednání, které se může táhnout i několik nocí. „Máme spacáky i karimatky,“ hlásil ráno na tiskové konferenci šéf klubu ODS a sněmovní matador Marek Benda.

Tagy: