Babiš o Zemanovi: Neuvěřitelná změna, normálně funguje. Sestavovat vládu by měl Fiala

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je příznivý a zlepšuje se, uvedl šéf lékařského konzilia Tomáš Zima. Podobný dojem má i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který hlavu státu v pondělí odpoledne navštívil v nemocnici. Babiš také potvrdil, že má prezident stále v plánu jmenovat novým premiérem šéfa ODS Petra Fialu.

„Jeho stav se zásadně zlepšil a normálně funguje. Ve srovnání s 10. říjnem to je neuvěřitelná změna,“ řekl Babiš o Zemanovi na tiskové konferenci krátce po návštěvě. Ta předchozí proběhla právě 10. října v Lánech. Ještě ten samý den byl odpoledne Zeman hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

O téměř měsíc později, přesněji 4. listopadu, ho lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče na rehabilitační oddělení. V pondělí se prezident přestěhoval na lůžko dlouhodobé péče.

Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy, uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Návštěvy mohou trvat nanejvýš 30 minut a hosté musejí dodržovat stanovená opatření proti šíření covidové epidemie. Že se Zemanův stav lepší, sdělil v ČT i vedoucí prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima.

Hlava státu má v nadcházejících dnech domluvené i další návštěvy. V úterý za ní přijde slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ve středu pak Zeman přijme šéfa ODS Petra Fialu, kterého minulý týden pověřil sestavením vlády.

Babiš po schůzce s prezidentem řekl, že je velice překvapen, v jak dobré kondici Zeman je a jak se zlepšil jeho zdravotní stav. „Mám z toho velikou radost,“ poznamenal s tím, že Zeman „normálně úřaduje“, v pondělí podle něj podepsal například několik zákonů. Zdůraznil, že ho prezident přijal vsedě.

Babiš také potvrdil, že se na plánu jmenovat Fialu premiérem nic nezměnilo. „Je tu jasná většina. Se mnou vládnout nikdo z nich nechtěl, tak jsem pověření odmítl,“ zopakoval. Jaký den chce Fialu jmenovat premiérem, Zeman Babišovi během návštěvy prý neřekl.

Fiala chce hlavu státu seznámit s personálním obsazením kabinetu. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář v minulých dnech uvedl, že prezident by se rád scházel i s adepty na ministry.

Tagy: