reklama

Babiš o Zemanovi: Neuvěřitelná změna, normálně funguje. Sestavovat vládu by měl Fiala

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je příznivý a zlepšuje se, uvedl šéf lékařského konzilia Tomáš Zima. Podobný dojem má i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který hlavu státu v pondělí odpoledne navštívil v nemocnici. Babiš také potvrdil, že má prezident stále v plánu jmenovat novým premiérem šéfa ODS Petra Fialu.

reklama

„Jeho stav se zásadně zlepšil a normálně funguje. Ve srovnání s 10. říjnem to je neuvěřitelná změna,“ řekl Babiš o Zemanovi na tiskové konferenci krátce po návštěvě. Ta předchozí proběhla právě 10. října v Lánech. Ještě ten samý den byl odpoledne Zeman hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

O téměř měsíc později, přesněji 4. listopadu, ho lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče na rehabilitační oddělení. V pondělí se prezident přestěhoval na lůžko dlouhodobé péče.

Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy, uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Návštěvy mohou trvat nanejvýš 30 minut a hosté musejí dodržovat stanovená opatření proti šíření covidové epidemie. Že se Zemanův stav lepší, sdělil v ČT i vedoucí prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima.

Hlava státu má v nadcházejících dnech domluvené i další návštěvy. V úterý za ní přijde slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ve středu pak Zeman přijme šéfa ODS Petra Fialu, kterého minulý týden pověřil sestavením vlády.

Babiš po schůzce s prezidentem řekl, že je velice překvapen, v jak dobré kondici Zeman je a jak se zlepšil jeho zdravotní stav. „Mám z toho velikou radost,“ poznamenal s tím, že Zeman „normálně úřaduje“, v pondělí podle něj podepsal například několik zákonů. Zdůraznil, že ho prezident přijal vsedě.

Babiš také potvrdil, že se na plánu jmenovat Fialu premiérem nic nezměnilo. „Je tu jasná většina. Se mnou vládnout nikdo z nich nechtěl, tak jsem pověření odmítl,“ zopakoval. Jaký den chce Fialu jmenovat premiérem, Zeman Babišovi během návštěvy prý neřekl.

Fiala chce hlavu státu seznámit s personálním obsazením kabinetu. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář v minulých dnech uvedl, že prezident by se rád scházel i s adepty na ministry.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?
Rozhovor

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama