reklama

Babiš opěvuje „novou“ D1, opozice zatím cituje Cimrmana a premiéra má za Potěmkina

Premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Karel Havlíček (oba ANO) v sobotu slavnostně otevřeli zrekonstruovanou dálnici D1, s tříletým zpožděním. Do voleb zbývá necelý týden. Přestože ale oba mluví o „úplně nové“ dálnici, omezení a opravy budou po volbách pokračovat. I proto opozice vládní hnutí kritizuje a Babiše přirovnává k Potěmkinovi.

reklama

Když se v Česku řekne D1, téměř každému řidiči vstávají vlasy hrůzou. Dneškem a přesně šest dnů před volbami ale podle premiéra Andreje Babiše (ANO) všechny problémy končí a mezi Prahou a Brnem se řidiči budou moci svézt po zbrusu nové dálnici. Alespoň tak premiér oslavuje dokončení devítileté rekonstrukce D1, která měla původně skončit o tři roky dříve a navíc budou příští rok některá omezení pokračovat. Opozice jen kroutí hlavou a vytahuje hlášky Járy Cimrmana.

„Andrej Babiš týden před volbami na „hotové“ D1 slavnostně stříhá pásku, aby se později přistoupilo k opravě mostu Šmejkalka, rozšiřovaní u Brna a budování odstavných parkovišť. Na Vánoce jsme dostali jablko a na Štěpána jsme ho zase museli vrátit,“ parafrázoval hlášku z Cimrmanovy hry Hospoda na mýtince poslanec ODS a trojka koalice Spolu ve Středních Čechách Martin Kupka.

A opravdu i přesto, že premiér a ministr dopravy Karel Havlíček společně v sobotu slavnostně přestřihli pásku, omezení, další úpravy, rozšíření, opravy či stavby mostů se teprve budou dodělávat. A právě na to opozice často upozorňuje.

Jeho kolega a lídr kandidátky Jan Skopeček zase upozorňuje na to, že plán na rekonstrukci se zrodil už v roce 2013, kdy byl ministrem dopravy jejich kolega Zbyněk Stanjura.

Poznámku si neodpustil ani poslanec lidovců Vít Kaňkovský. „Je to podobné, jako kdyby se skokan do výšky chlubil, že skvěle podskočil laťku! Co Vám říká pane premiére např. most Šmejkalka 25 km před Prahou? Tam budou řidiči létat?“ ptá se premiéra na sociálních sítích poslanec.

Babiš jako Andrej Potěmkin

Za Potěmkina označuje Babiše koalice Pirátů a STAN. Potěmkin byl ruský šlechtic žijící v 18. století známý jako milenec Kateřiny Veliké. Před jejím příjezdem na Krym nechal místo krásně naaranžovat, aby vše vypadalo v naprostém pořádku – namaloval kulisy a vytvořil vesničany.

„Dálnice Andreje Potěmkina je další výkladní skříň vládních švindlů. Slavnostně otevírat dálnici bez opravených mostů je jako si dát na Instagram fotku z dovolené vyfocenou před obrázkovou tapetou doma v obýváku,‟ reagoval Ivan Bartoš na slavnostní otevření D1. „Potěmkinovské lakování vládního chaosu na růžovo se už dávno stalo jedním z hlavních pracovních nástrojů této vlády,‟ dodal Bartoš.

„Vedle těchto potěmkinovských eskapád je demonstrace vládních úspěchů na nehotové dálnici vlastně jen trochu trapná historka k hořkému pousmání,‟ uzavřel šéf Pirátů.

Střet kolem D1 je jen jeden z mnoha, které současná opozice s premiérem má. Pokud vás zajímají další témata a názory čtyř hlavních lídrů na premiéra Česka – Andreje Babiše, Ivana Bartoše, Petra Fialy a Tomia Okamury – nenechte si ujít velkou debatu Česko hledá premiéra v neděli od 20 hodin na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama