Babiš se opět pustil do Fialy: Vláda lže, že nemá peníze. Zrušili bychom DPH na energie

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se znovu pouští do kritiky nového kabinetu Petra Fialy (ODS). Po čtvrtečním jednání své stínové vlády se do něj pustil s tím, že Fiala a jeho ministři lžou, když tvrdí, že stát nemá peníze. Podle Babiše má Česko „skvělé finance“.

„Tato vláda stále mluví o tom, že chce šetřit, a nechápe, že rozpočet je hlavně o příjmech,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání stínové vlády Babiš. Následně uvedl, že jeho kabinet do rozpočtu přinesl desítky miliard. Vyzdvihl také zavedení elektronické evidence tržeb.

Vládu zkritizoval i v souvislosti s pomocí lidem postihnutým energetickou krizi. „Vzali (vláda – pozn. red.) lidem platy a jízdné. Pokud bychom byli ve vládě, tak bychom lidem přispěli na energie,“ zmínil Babiš s tím, že pokud by byl u moci, tak by lidem prominul 21procentní DPH na energie. „V lednu budete mít dražší energie o 21 procent, protože se vrací DPH. Kvůli této vládě, která pro lidi neudělala vůbec nic,“ dodal bývalý premiér.

Podle Babiše nová vláda doposud nezačala řešit inflaci. „Víme, že inflace je dána venkovními vlivy. Ale oni to neřeší, i když to slibovali. Nedělali pro to vůbec nic,“ poznamenal expremiér. Podle něj má Česko „pořád skvělé finance“. „Peníze na to jsou, ale vláda opakuje svoji mantru, že peníze nejsou. Není to pravda,“ pokračoval Babiš, podle něhož jeho vláda zajistila Česku finance v dobrém stavu.

Opřel se také do nových ministrů, kteří podle něj nerozumí kompenzačním programům. „Podnikatelé nedostali nic, zaměstnanci mají zmrazené či snížené platy a program pana Jurečky (ministr práce a sociálních věcí pozn. red.) o kompenzacích energií je o ničem,“ dodal Babiš. Stejně tak zkritizoval vládu, že jde cestou rozpočtového provizoria. Podle něj mohl Fialův kabinet Babišův původní rozpočet upravit pozměňovacími návrhy. „Takhle si to zprivatizovali a rozpočtové provizorium má trvat do konce ledna. Výsledek pro lidi je nula,“ prohlásil expremiér.

Zrušení povinného očkování byl špatný signál

Podle exministra průmyslu a obchodu, a také dopravy, Karla Havlíčka, který je nyní stínovým ministrem prvně zmíněného resortu, vláda „hodila podnikatele přes palubu“. „Programy ministerstva průmyslu a obchodu jsou v nedohlednu, antivirus je zrušen,“ řekl Havlíček s tím, že pokud vláda přijde s novými programy, tak se jich podnikatelé dočkají nejdřív v polovině březnan.

Moravskoslezský hejtman a stínový ministr školství Ivo Vondrák nový kabinet sepsul za zrušení povinného očkování. „Byl to špatný signál a dostali jsme tím do rizikové situace právě seniory,“ doplnil na tiskové konferenci Vondrák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:13

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav a mobilizaci

14:59

Ukrajina omezila oběh léků vyrobených v Rusku nebo Bělorusku

14:41

Polský prezident Andrzej Duda jedná s Volodymyrem Zelenským

14:33

Zelenskyj oznámil dohodu s Polskem o společné hraniční a celní kontrole

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Rusové opět ukázali nesouhlas s Putinem. Do háje s válkou, skandovali na koncertě

Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Nejistota kolem vstupenek na MS ve fotbale. Jak je sehnat a jaká platí v Kataru opatření?

Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.