reklama

Babiš od Maďarů převzal 40 tisíc vakcín. Pomáhají nám, protože EU selhala, řekl

Premiér Andrej Babiš (ANO)
Zdroj: Úřad vlády ČR

Premiér Andrej Babiš (ANO) ocenil maďarskou pomoc v podobě 40 tisíc vakcín od výrobce Pfizer/BioNTech. Podle něj Maďarsko pomohlo České republice ve chvíli, kdy selhal postup Evropské unie při přerozdělování očkovacích látek. „Nebylo to od Bruselu hezké,“ postěžoval si novinářům na tiskové konferenci.

reklama

Předseda vlády připomněl, že Maďarsko dříve Česku darovalo 160 plicních ventilátorů a přenechalo dodávku 200 nemocničních lůžek. „Když jsem bojoval s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem v rámci Evropy, aby se vakcíny rozdělovaly podle počtu obyvatel, tak ta deklarovaná solidarita bohužel nedopadla. Nebylo to hezké. Já jsem se potom obrátil na moje přátele a maďarský premiér Viktor Orbán byl první, který mi slíbil tuto dodávku 40 tisíc vakcín,“ řekl premiér.

K tématu

Babiš také potvrdil, že převzaté vakcíny zůstanou v Národním očkovacím centru v hale O2 universum, kde se dle jeho slov denně očkuje okolo šesti tisíc lidí. Za měsíc to má být prý ještě více. Dodal také, že původně byl preparát od Pfizer/BioNTech nabídnut Maďarskem jako dar, Česko mu ale laskavost chce později vrátit, až bude mít dostatek vakcín.

Maďarský ministr Péter Szijjártó řekl, že Česká republika je přátelskou zemí, která je s Maďarskem ekonomicky provázaná. Zopakoval, že vakcína je cestou ke svobodnému cestování a že se bude těšit, až mezi oběma zeměmi začnou proudit turisté. Občané obou zemí se mohou navštěvovat bez omezení, pokud jsou alespoň 22 dní po podání první dávky vakcíny. Musí to ale být schopni doložit národním certifikátem.

„Pokud jste očkovaní, budete vítáni,“ pozval ministr českou veřejnost do Maďarska. I on nicméně zmínil, že mechanismus přerozdělování vakcín na úrovni Evropské unie nebyl ideální – podle něj na to doplatily především menší země. Půjčkou vakcín tak prý politici vyrovnali nespravedlivý postup unijního vedení.

Premiér Andrej Babiš (ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO)
Zdroj: Úřad vlády ČR

Server iROZHLAS.cz již dříve připomněl, že Česko vakcíny nedostalo darem. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové je země pouze zapůjčily.

„V případě vakcíny z Rakouska, Maďarska a Slovinska jde o zápůjčku, kterou vrátíme, až budeme mít dostatek vakcíny,“ uvedla. Kdy a za jakých podmínek Česko bude vakcíny vracet, není jasné. „Nejsou stanoveny termíny, jedná se o gentlemanskou dohodu na úrovni předsedů vlád,“ vysvětlila.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Krimi

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel

V sobotu odpoledne obyvatele Teplic překvapil zásah na muže, který byl podle policie pod vlivem drog. Trojice mužů zákona na základě hlášení přijela ke dvojici, která měla být agresivní a prát se mezi sebou. Jeden z mužů utekl, druhého policisté po několika minutách zpacifikovali. Muž však následně v sanitce zemřel. Celý zásah natočil jeden z obyvatel domu, u kterého k zadržení došlo.

Volby 2021

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Aktuální ostrá kampaň, kterou rozjel premiér Andrej Babiš (ANO) proti Pirátům, je podle zkušené političky ODS Miroslavy Němcové pouze zahřívací kolo. Finále očekává až měsíc před volbami. Útoky na Piráty ze strany Babiše chápe. Vyhodnotil si podle ní to, že koalice Pirátů a STAN je jeho nejsilnější soupeř, a snaží se ho pošpinit. Na koalici Spolu Babiš zatím nijak výrazněji neútočí.

Italové letí do osmifinále bez ztráty bodu. Turci na Euru prohráli i třetí zápas
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Pomsta za českého psovoda. Policie obvinila čtyři vojáky ze smrti afghánského bojovníka
Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama