reklama

Babiš: Prezident mě pověří sestavením vlády, řekl mi to v neděli. Šéfa Sněmovny nechceme

Prezident mi v neděli potvrdil, že mě jako předsedu nejsilnější strany osloví s pověřením k sestavení vlády. O post předsedy Poslanecké sněmovny nebude ANO nakonec usilovat, uvedl v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň ale počítá s tím, že hnutí ANO může být v opozici.

reklama

„Když jsem o tom v neděli mluvil s panem prezidentem, řekl, že když nastane ta chvíle, osloví mě. Opakovaně říkal, že mě pověří sestavením vlády. A je na mně, jestli pověření přijmu, nebo ne,“ řekl Babiš v úterý novinářům.

Prozradil také detaily nedělní schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Podle premiéra spolu hovořili 30 minut, pak byl totiž naplánován převoz prezidenta do nemocnice k plánované hospitalizaci. „Přišel jsem na 11. hodinu, v 11:30 přišel pan Zavoral a ve 12 byl plánovaný převoz pana prezidenta do nemocnice. Bylo to plánováno dopředu,“ sdělil Babiš.

Zda bude vládu opravdu sestavovat, zatím ale dosavadní premiér neřekl. „Zeptejte se mě, až mě pověří,“ odpověděl na doplňující otázku. Trvá však na tom, že volby vyhrálo hnutí ANO, které získalo 72 křesel, tedy o jedno více než koalice Spolu. Na dotaz, zda stojí o to, aby ho prezident pověřil sestavením vlády, uvedl, že ano. „Určitě. Vyhráli jsme volby na počet mandátů,“ zdůraznil.

Zároveň ale připustil, že by ANO mohlo být i v opozici. „Ale to jsme řekli, že jdeme do opozice,“ odpověděl na otázku, zda uvažuje o tom, že by jeho hnutí bylo v opozici.

Šéfa Sněmovny nechceme

Babiš také prohlásil, že když ANO nebude ve vládě, neplatí, že by chtělo post předsedy Sněmovny. „Protože pětikoalice se jasně vyslovila o tom, že tento mandát nám nedají. Pětikoalice si rozděluje posty ve Sněmovně a ve vládě, na ně se čeká. Na nás ne,“ uvedl.

Poslanci ANO přitom v úterý na tiskové konferenci po jednání klubu tvrdili, že právě funkci šéfa Sněmovny by chtělo hnutí obsadit.

Oslovil jsem Fialu, nabídku odmítl

Premiér také uvedl, že po volbách oslovil šéfa ODS a lídra koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petra Fialu s nabídkou k vyjednávání o vládě. Ten ji však nepřijal, protože podepsal memorandum s koalicí Pirátů a Starostů. Dohromady budou mít ve Sněmovně 108 mandátů.

Pokud by byl Babiš v opozici jako řadový poslanec, chce být členem zdravotního výboru. „Pokud se stane ministrem zdravotnictví Válek, bude to peklo,“ komentoval. Právě poslanec TOP 09 a lékař Vlastimil Válek je jedním z horkých kandidátů na šéfa resortu zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama