Z Green Dealu se nemůžeme vyvázat. Přišli bychom o bilion z EU, reaguje Babiš na Zemana

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem v tom, že některé ekologické návrhy Evropské komise (EK) mohou být nebezpečné. Vyvázání ČR z tzv. Zelené dohody pro Evropu (tzv. Green Deal), které navrhuje prezident, však podle Babiše není možné, protože by připravilo Česko o finance z EU. Některým nesmyslným iniciativám EK by mohlo pomoci zabránit české předsednictví v EU v příštím roce.

Babiš v reakci na Zemanovo vánoční poselství ocenil, že se prezident těší dobrému zdraví po těžké nemoci z podzimu i prodělání nákazy COVID-19. „Bylo fajn, že si vzpomněl na naši vládu a pochválil ji,“ uvedl.

Se Zemanem nesouhlasí v tom, že by rok 2021 nebyl dobrý. „Byl to dobrý rok, na tom si trvám. Naší zemi se skvěle daří, vzkvétá a má skvělé ratingy. Ano, covid nás poškodil, ale i ten je díky opatřením přijatým naší vládou na ústupu,“ doplnil.

Se Zemanem souhlasí v kritickém názoru na odchod NATO z Afghánistánu i v tom, že Zelená dohoda může být nebezpečná. „Pokud bychom přijali všechna ta někdy až šílená opatření navrhovaná Evropskou komisí. Nesmyslům o plynu nebo zákazu výroby aut se spalovacími motory zabránit můžeme. Musíme k tomu využít naše předsednictví v roce 2022,“ uvedl.

Babiš dodal, že díky jeho úsilí z doby, kdy byl premiérem, nemá ČR závazek jako jednotlivý stát, ale závazek je průměrný pro všechny členské státy. „A vyjednali jsme obrovské množství peněz. Vyvázat se (ze Zelené dohody) jednostranně nelze, přišli bychom tím o zdroje EU, které mohou dosáhnout až bilionu. Poškodilo by nás to,“ uvedl.

Expremiér souhlasí s povinným očkováním

Povinné očkování může být podle Babiše cestou, jak porazit COVID-19. V tomto bodě s prezidentem souhlasí. „Naše vláda právě proto chtěla začít u rizikové skupiny občanů 60+. Covid ale už teď na základě opatření naší vlády klesá, a to mě těší,“ míní. Naopak nesouhlasí se Zemanovým názorem, že rozpočet připravený kabinetem ANO a ČSSD není dost proinvestiční a úsporný. „Jsem dost zvědavý, jak nová vláda v těchto těžkých časech dokáže připravit nový rozpočet, myslet na investice a ještě ušetřit 125 miliard, jak slibovala,“ uvedl.

Na příští rok Babišova vláda schválila schodek 376,6 miliardy korun, ale nový kabinet Petra Fialy (ODS) chce deficit snížit pod 300 miliard omezením výdajů. Zvýšení daní odmítá. ČR tak vstoupí do roku 2022 s rozpočtovým provizoriem.

Zelené náboženství poškodí průmysl, míní Skopeček

Místopředseda dolní komory Jan Skopeček (ODS) rovněž zčásti ocenil Zemanův projev. Podle něj není prezident politikem prázdných frází a má na podstatná společenská a politická témata silný názor. Souzněl s ním například u varování před Green Dealem.

„Opravdu děláme v rámci zeleného náboženství vše, abychom zchudli, poškodili průmysl a ztratili konkurenceschopnost. Klimatická politika se musí vrátit od ideologie k racionálnějšímu, odpovědnějšímu přístupu,“ napsal Skopeček redakci CNN Prima NEWS. Jako férové považuje Zemanovu zmínku, že by měla vláda Petra Fialy dostat sto dnů „hájení“.

S prezidentem naopak nesouhlasí v tématu povinného očkování. „Státního paternalismu a státu nařizujícího a zasahujícího do tolika sfér našich životů máme už dnes více než dost,“ podotkl na závěr místopředseda Poslanecké sněmovny.

Tagy: