reklama

Z Green Dealu se nemůžeme vyvázat. Přišli bychom o bilion z EU, reaguje Babiš na Zemana

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem v tom, že některé ekologické návrhy Evropské komise (EK) mohou být nebezpečné. Vyvázání ČR z tzv. Zelené dohody pro Evropu (tzv. Green Deal), které navrhuje prezident, však podle Babiše není možné, protože by připravilo Česko o finance z EU. Některým nesmyslným iniciativám EK by mohlo pomoci zabránit české předsednictví v EU v příštím roce.

reklama

Babiš v reakci na Zemanovo vánoční poselství ocenil, že se prezident těší dobrému zdraví po těžké nemoci z podzimu i prodělání nákazy COVID-19. „Bylo fajn, že si vzpomněl na naši vládu a pochválil ji,“ uvedl.

Se Zemanem nesouhlasí v tom, že by rok 2021 nebyl dobrý. „Byl to dobrý rok, na tom si trvám. Naší zemi se skvěle daří, vzkvétá a má skvělé ratingy. Ano, covid nás poškodil, ale i ten je díky opatřením přijatým naší vládou na ústupu,“ doplnil.

Se Zemanem souhlasí v kritickém názoru na odchod NATO z Afghánistánu i v tom, že Zelená dohoda může být nebezpečná. „Pokud bychom přijali všechna ta někdy až šílená opatření navrhovaná Evropskou komisí. Nesmyslům o plynu nebo zákazu výroby aut se spalovacími motory zabránit můžeme. Musíme k tomu využít naše předsednictví v roce 2022,“ uvedl.

Babiš dodal, že díky jeho úsilí z doby, kdy byl premiérem, nemá ČR závazek jako jednotlivý stát, ale závazek je průměrný pro všechny členské státy. „A vyjednali jsme obrovské množství peněz. Vyvázat se (ze Zelené dohody) jednostranně nelze, přišli bychom tím o zdroje EU, které mohou dosáhnout až bilionu. Poškodilo by nás to,“ uvedl.

Expremiér souhlasí s povinným očkováním

Povinné očkování může být podle Babiše cestou, jak porazit COVID-19. V tomto bodě s prezidentem souhlasí. „Naše vláda právě proto chtěla začít u rizikové skupiny občanů 60+. Covid ale už teď na základě opatření naší vlády klesá, a to mě těší,“ míní. Naopak nesouhlasí se Zemanovým názorem, že rozpočet připravený kabinetem ANO a ČSSD není dost proinvestiční a úsporný. „Jsem dost zvědavý, jak nová vláda v těchto těžkých časech dokáže připravit nový rozpočet, myslet na investice a ještě ušetřit 125 miliard, jak slibovala,“ uvedl.

Na příští rok Babišova vláda schválila schodek 376,6 miliardy korun, ale nový kabinet Petra Fialy (ODS) chce deficit snížit pod 300 miliard omezením výdajů. Zvýšení daní odmítá. ČR tak vstoupí do roku 2022 s rozpočtovým provizoriem.

Zelené náboženství poškodí průmysl, míní Skopeček

Místopředseda dolní komory Jan Skopeček (ODS) rovněž zčásti ocenil Zemanův projev. Podle něj není prezident politikem prázdných frází a má na podstatná společenská a politická témata silný názor. Souzněl s ním například u varování před Green Dealem.

„Opravdu děláme v rámci zeleného náboženství vše, abychom zchudli, poškodili průmysl a ztratili konkurenceschopnost. Klimatická politika se musí vrátit od ideologie k racionálnějšímu, odpovědnějšímu přístupu,“ napsal Skopeček redakci CNN Prima NEWS. Jako férové považuje Zemanovu zmínku, že by měla vláda Petra Fialy dostat sto dnů „hájení“.

S prezidentem naopak nesouhlasí v tématu povinného očkování. „Státního paternalismu a státu nařizujícího a zasahujícího do tolika sfér našich životů máme už dnes více než dost,“ podotkl na závěr místopředseda Poslanecké sněmovny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama