reklama

Výpadek systému byl pět minut a všichni se můžete zbláznit, odvrací Babiš kritiku

Centrální registrační systém pro očkování funguje, prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci. Podle něj měl pouze na pět minut výpadek. Registrace byla v systému možná od pátečních 8:00 pro lidi od 80 let. Po zhruba hodině fungování však ministerstvo zdravotnictví informovalo, že kapacity pro očkování jsou vyčerpány.

reklama

„Systém nevypadl. Systém byl zatížen na pět minut, tak chápu, že novináři hned sdělujou tyto informace. Ale zkrátka to funguje,“ řekl na tiskové konferenci po návštěvě Nemocnice Na Františku Babiš. Krátce před ní Babiš pro MF Dnes sdělil, že se lidé „z pětiminutového výpadku nebo přetížení systému mohou zbláznit“.

K tématu

Velké problémy měli také lidé na lince 1221. I přes ně se totiž dalo zaregistrovat, tudíž byli pod těžkým náporem volajících. Velkou zátěž měli také mobilní operátoři, kteří měli registrujícím se seniorům zasílat SMS zprávy s ověřením.

Zda nešlo operátory posílit, aby situaci lépe zvládali, premiér na dotaz CNN Prima NEWS odpověděl: „Pokud jsou ti operátoři přetíženi jako na Silvestra, tak se jich musíte zeptat. My nejsme operátoři,“ řekl Babiš a dodal, že on pouze zajišťoval systém, který podle něho funguje. Operátoři přitom v pátek ráno uvedli, že o nutnosti zasílat SMS zprávy jim vláda sdělila až hodinu po spuštění systému.

Babiš: Problémy s rodným číslem? Další dezinformace

Premiér také tvrdí, že trable nebyly ani u zadávání rodných čísel seniorů do rezervačního systému. Lidé narození před rokem 1954 totiž mají jiným způsobem generované rodné číslo, tudíž mohly nastat problémy v okamžiku, kdy jej senioři uváděli do systému. „Ani s tím rodným číslem není problém. To je další dezinformace,“ dodal Babiš.

Problémy s rodným číslem naopak připustil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ten na poledním tiskovém brífinku řekl, že skutečně k chybě došlo, ale podle jeho slov se týkala malého počtu lidí a byla vyřešena do „20 minut“.

Sám Babiš si podle svých slov hlavně hlídá počet naočkovaných a dodávky vakcín. Je ale prý rád, že je o rezervační systém zájem. „V tuto chvíli jsme rádi, že zájem je velký. Večer si to vyhodnotíme,“ dodal premiér. Podle svých slov také odsunul vlastní vakcinaci, konkrétně druhou dávky očkovací látky, o týden, aby měli zdravotníci více času na očkování seniorů.

Termín očkování znají pouze 3 tisíce lidí

Registrace byla v systému možná od pátečních 8:00 pro lidi od 80 let. Po zhruba hodině fungování však ministerstvo zdravotnictví informovalo, že kapacity pro očkování jsou vyčerpány.

Dle dat, která na Twitter zveřejnil tým Chytré karantény, se v systému zvládlo zaregistrovat kolem 65 tisíc lidí nad 80 let, přičemž svůj termín a místo pro očkování zná 3 tisíce z nich. Podle výkazů důchodů žije v Česku přes 440 tisíc osob nad 80 let.

K tématu

Tagy: očkování senioři Andrej Babiš vakcína Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus pandemie koronaviru Jan Blatný registrační systém

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama