Bach lobbuje za návrat Rusů, ne všichni jsou mu vděční. Omluvte se, žádá „bezcitná“ trenérka

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach si poslední dobou vytváří velké množství nepřátel, ale i sympatizantů. Rád by viděl na hrách v Paříži i ruské sportovce a jeho snaha v současnosti graduje. Ne všichni Rusové jsou za to však německému funkcionáři vděční. Proslulá trenérka krasobruslení Eteri Tutberidzeová po něm požaduje dokonce omluvu.

MOV v úterý navzdory přetrvávající válce na Ukrajině vydal doporučení mezinárodním federacím, aby umožnily vybraným ruským a běloruským sportovcům návrat do soutěží pod neutrální vlajkou. Tento krok rozdmýchal vášně, tuzemsko nevyjímaje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: MOV doporučil návrat neutrálních sportovců z Ruska do soutěží. Ve hře je i olympiáda

Zlobí se Český olympijský výbor, Národní sportovní agentura i politici… Prezident Petr Pavel vzkázal: „Pan Thomas Bach je dlouhodobě znám svými proruskými názory a mě jeho doporučení vyloženě zklamalo. Ač je mi některých sportovců z Ruska a Bělorusku osobně líto, tak kvůli tomu, že slouží jako nástroj režimů, které prokazatelně páchají zlo, by měli být vystaveni izolaci.“

Do tábora Bachových kritiků patří i překvapivé jméno, byť má zcela jiný důvod než (ne)účast ruských sportovců na velkých akcích. Eteri Tutberidzeová je výjimečnou krasobruslařskou trenérkou. Tak výjimečnou, že i když Rusové nemohli být kvůli rozhodnutí Mezinárodní bruslařské unie minulý týden na mistrovství světa v Japonsku, ona si na šampionát našla cestu jako poradkyně zahraničních závodníků.

A na akci poskytla rozhovor francouzskému deníku L'Equipe. V něm mluví i o pošramoceném vztahu s Bachem. „Obvinění jsou nespravedlivá. Očekávám od Thomase Bacha omluvu,“ uvedla paradoxně ve chvíli, kdy šéf MOV tlačí Rusy zpět do soutěží, především pak na olympiádu v Paříži, a v různých koutech světa kvůli tomu čelí pohrdání.

Bach Tutberidzeovou naštval reakcí na to, co se stalo loni na zimních olympijských hrách v Pekingu. Pod pěti kruhy definitivně dostala nálepku trenérky, která je sice úspěšná, ale také krutá až tyranská. Její svěřenkyně Kamila Valijevová – už s vědomím, že je namočená do dopingové kauzy – ve volných jízdách coby největší favoritka na zlato selhala. Z neúspěchu se emočně sesypala a do toho jí trenérka Eteri Tutberidzeová pořádně „naložila“.

„Proč jsi to vypustila? Vysvětli mi, proč? Proč jsi přestala bojovat? Po axelu jsi to vypustila! Proč?“ tepala drsně koučka už tak dost zničenou mladou hvězdu opouštějící led. Žádná slova útěchy, naopak chlad, odstup a naštvání.

Nejsem bezcitná

Toto chování neuniklo ani Bachovi: „Musím říct, že mě to velmi, velmi znepokojilo. Musela být pod obrovským tlakem. Na ledě se Valijevová trápila, z každého pohybu bylo vidět, s jak velkým stresem bojuje. Myslím, že kdyby záleželo jen na ní, tak by nejradši z ledu odešla a na celý ten příběh zapomněla. Když jsem pak viděl, jak ji přijal trenérský tým... Běhal mi z toho mráz po zádech.“

Tutberidzeové tato slova i po více než roce přijdou nefér. „Kamila si tehdy držela mírný odstup. Nemůžete obejmout někoho, kdo nechce být obejmut. Není problém v tom, že selhala. Na druhou stranu nemáte právo se vzdávat. Jen jsem se jí ptala, proč přestala závodit po druhém prvku a odmítla bojovat až do konce. Olympiáda je svátek,“ řekla pro L'Equipe.

Nesouhlasí se svojí pověstí „ledové královny“. Ta nepramení z toho, že se její práce odehrává na ledě, ale z uváděné bezcitnosti. „Je to mýtus. Doprovázím svěřence, podílím se na jejich výchově, pláču s nimi a dělám si o ně starosti. Je nesmysl říct, že jsem bezcitná. Negestikuluji jako ostatní trenéři, ale uvnitř mám emoce,“ poznamenala.

Své dlouholeté kritiky ale nepřesvědčí. Někteří ruští trenéři se nechali slyšet, že Tutberidzeová vytváří komety, které jsou na „obloze“ k vidění jen krátkou chvíli. Jakési jednorázové sportovkyně, případně krasobruslařky, jejichž expirace je nesmírně blízko. Fanoušci rýpavě zavedli spojení „datum spotřeby Eteri“. Přetrénování vede často ke zraněním znamenajícím odchod do důchodu třeba i v 17 letech. Mluvilo se rovněž o drsných požadavcích na přijímání potravy. Takže nezletilé tanečnice z ledu už mnohdy nezvládaly taktovku koučky po psychické stránce.

Tagy: